Pożar Muzeum Krajoznawczego w Iwankowie podczas rosyjskiej inwazji. Spłonęły prace Marii Prymachenko

Fot. The Saxon

Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie w obwodzie kijowskim spłonęło podczas rosyjskiej inwazji, o czym poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Niewielkie muzeum posiadało w swoich zbiorach 25 dzieł ukraińskiej artystki, z których wszystkie podobno zostały zniszczone.

O podpalenie muzeum w niedzielę 27 lutego oskarżono wojsko rosyjskie. Niezweryfikowany film opublikowany Twitterze [x] ma pokazywać pożar budynku.

Włada Litowczenko, dyrektor Rezerwatu Historyczno-Kulturowego Wyszhorod, potwierdziła tę stratę:

– Liczne zabytki historyczne i architektoniczne oraz stanowiska archeologiczne są zagrożone ostrzałem artyleryjskim i niekontrolowanym ruchem ciężkich ciężarówek wojskowych – napisała w oświadczeniu na Facebooku. Dodała, że Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaapelował już do UNESCO o odebranie Rosji członkostwa.

Według serwisu News Artnet Minister Tkaczenko miał ponadto informować na Telegramie o tym, że działania rosyjskich wojsk spowodowały zniszczenia starożytnego miasta Chersonezu Taurydzkiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa, a także Pałacu Chanów Krymskich w Bakczysaraju.

Obraz Marii Prymachenko "Gołębica rozwinęła skrzydła i prosi o pokój"

Maria Prymarchenko, „Gołębica rozwinęła skrzydła i prosi o pokój”, 1983 r

Fot. news.artnet

Maria Prymachenko (1908-1997) była ukraińską malarką ludową, przedstawicielką sztuki naiwnej. Artystka zajmowała się rysunkiem, haftem i malarstwem na ceramice. Była laureatką Narodowej Nagrody Ukrainy im. T. G. Szewczenki. Pablo Picasso powiedział kiedyś po wizycie na wystawie Prymachenko w Paryżu: „Klękam przed artystycznymi cudami tej genialnej Ukrainki”. Rok 2009 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Marii Prymachenko.

Źródła:

https://twitter.com/MFA_Ukraine?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1498218345832882177%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theartnewspaper.com%2F2022%2F02%2F28%2Fukraine-museum-burns-down-in-russian-invasion-destroying-25-works-by-folk-artist-maria-prymachenko (oficjalne konto na Twitterze ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych)

https://news.artnet.com/art-world/maria-prymachenko-ukraine-russia-2078634

https://www.theartnewspaper.com/2022/02/28/ukraine-museum-burns-down-in-russian-invasion-destroying-25-works-by-folk-artist-maria-prymachenko