Bombardowania Kijowa: zniszczenia na obszarze miejsca pamięci ofiar Holokaustu w Babim Jarze

Fot. USA Today

Podczas poniedziałkowego ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie pociski nie uderzyły bezpośrednio w nią, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów. Informacje te podał dziś doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Zginęło co najmniej pięć osób, a kolejne pięć zostało rannych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wypowiedział się o ataku w następujący sposób na Twitterze:

„Do świata: jaki jest sens mówienia „nigdy więcej” przez 80 lat, jeśli świat milczy, gdy bomba spada na to samo miejsce – Babi Jar? Co najmniej 5 zabitych. Historia się powtarza…”

Masakra w Babim Jarze miała miejsce 29 i 30 września 1941 r., kiedy naziści rozstrzelali całą żydowską ludność Kijowa. Ponad 30 tysięcy Żydów zostało zamordowanych podczas największego masowego mordu dokonanego w tamtym czasie pod nazistowskim reżimem.

„Naziści zabili tu ponad 33 tys. Żydów” – napisał na Twitterze Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. „80 lat później rosyjscy naziści uderzają w tę samą ziemię, by eksterminować Ukraińców. Zło i barbarzyństwo. ”

W sowieckich czasach miejsce to przekształcono w park. Dopiero w latach ’60 ustawiono tam pamiątkowy obelisk, nie zawierający jednak precyzyjnego napisu określającego, jakie ofiary upamiętnia. Dziś na terenie parku znajduje się kilka pomników, m.in. pomnik Menory i pomnik Ofiar Dzieci.

Źródła:

https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2022/03/01/ukraine-holocaust-babi-yar/6979800001/

https://www.nytimes.com/2022/03/01/world/europe/kyiv-babyn-yar-holocaust-memorial.html

https://news.artnet.com/art-world/babyn-yar-bombed-2079548