MKiDN organizuje transport materiałów przeciwpożarowych na Ukrainę

Fot. MKiDN

Komunikat ukazał się 7 marca na stronie MKiDN:

Instytucje kultury stale rozszerzają pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje transport materiałów przeciwpożarowych na zabezpieczenie zabytków Ukrainy zbieranych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z miejskimi konserwatorami zabytków.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w stałym niemal codziennym kontakcie telefonicznym z ministrem kultury Ukrainy, Ołeksandrem Tkaczenką.

Instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN nieustannie włączają się w pomoc uchodźcom. Informacje o zakresie tej pomocy są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w nowo powstałej zakładce „Dla Ukrainy”. Można tam znaleźć wiadomości na temat udzielanego wsparcia w obszarze materialnym, jak i w sferze kultury. Poniżej prezentujemy wybrane aktywności, które będą realizowane w najbliższym czasie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa i Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Narodowy Instytut Dziedzictwa wspólnie z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego oraz we współpracy z miejskimi konserwatorami zabytków organizuje zbiórkę sprzętu na zabezpieczenie zabytków Ukrainy. Zbierane są m.in. gaśnice proszkowe i pianowe, koce gaśnicze, koce niepalne, tkaniny niepalne do zabezpieczenia elementów drewnianych oraz wełna mineralna.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje transport zebranego sprzętu na Ukrainę.  

Archiwa Państwowe

Wsparcie dla archiwistów ukraińskich i ich rodzin zadeklarowały Archiwa Państwowe i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Specjalna akcja obejmuje pomoc w znalezieniu tymczasowego zakwaterowania oraz wsparcie finansowe na pierwsze niezbędne potrzeby. Jest ona realizowana wyłącznie na terenie Polski. Wszystkie osoby, które dotrą do Polski mogą zgłaszać się do specjalnie w tym celu uruchomionych punktów kontaktowych w Archiwum Państwowym w Przemyślu (email: pomoc@przemysl.ap.gov.pl) oraz Archiwum Państwowym w Lublinie, Oddział w Chełmie (email: pomoc@lublin.ap.gov.pl). Dodatkowo w sprawach nagłych podany został telefon kontaktowy: 609 050 234 oraz adres e-mail: pomoc@sap.waw.pl .

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oferuje pomoc i wsparcie psychologiczne, których głównym celem jest przywrócenie utraconej w wyniku traumatycznych wydarzeń równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania. Specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej on-line „wspieraMY Ukrainę” jest skierowany do artystów ukraińskich bez względu na dziedzinę twórczą, ich bliskich oraz wszystkich osób dotkniętych agresją Rosji na Ukrainę.

W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast. Porad w języku ukraińskim i rosyjskim udziela psycholożka z Ukrainy – Julia Kaleńska, a konsultacji w języku polskim udzielają dr Małgorzata Chmurzyńska i dr Małgorzata Leraczyk. Rezerwacji wizyty można dokonać na stronie: www.nimit.pl/wspieramy/.

Bezpłatny wstęp do muzeów

Darmowe wejście na ekspozycje muzealne dla uciekinierów z Ukrainy i ich opiekunów oferują m.in.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Warszawie (12-13 marca animacje dla dzieci prowadzone w języku ukraińskim), a także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (w tym warsztaty edukacyjne dla dzieci i ich rodzin w kopalni soli oraz w Zamku Żupnym).

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapewnia bezpłatny wstęp do Spichlerza „Błękitny Baranek”, Grodziska w Sopocie oraz Piwnicy Romańskiej, gdzie zorganizowane zostaną zajęcia i warsztaty plastyczne dla ukraińskich rodzin. Z kolei od 11 marca warsztaty dla dzieci z Ukrainy m.in. planszówki, zajęcia plastyczne i muzyczne rozpoczną się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

W najbliższy piątek, 11 marca, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu otworzy wystawę czasową pt. „Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu”. Ekspozycję będą mogli bezpłatnie zwiedzać uchodźcy oraz osoby im towarzyszące. W Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, dostępny jest bezpłatny audioprzewodnik w języku ukraińskim. Instytut Literatury w Krakowie oferuje zaś podręczniki do języka ukraińskiego i historii Ukrainy.

Koncerty ze wsparciem dla walczącej Ukrainy

13 marca Polska Opera Królewska organizuje Koncert charytatywny #SolidarniZUkrainą, podczas którego artyści wykonają fragmenty słynnego oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla. Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W najbliższą niedzielę koncert, zadedykowany obywatelom Ukrainy, walczącym o swoją wolność i niepodległość, odbędzie się również w Poznaniu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z udziałem Georgijsa Osokinsa.

W piątek, 18 marca, w Filharmonii Łódzkiej zaplanowano Koncert symfoniczny „Solidarni z Ukrainą”, w programie którego znalazły się dzieła kompozytorów ukraińskich: Mykoły Łysenki i Borysa Latoszyńskiego, a także Tadeusza Bairda. Jako solista wystąpi serbski altowiolista Saša Mirković, za pulpitem dyrygenckim staniem polski kapelmistrz Vincent Kozlovsky, stały współpracownik Opery Lwowskiej.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum zaprasza uchodźców z Ukrainy na zajęcia edukacyjne: pt. „W gościnie u króla”. Wsparciem wizyty jest karta edukacyjna w języku ukraińskim wydana we współpracy z Ambasadą RP w Kijowie. Ułatwi ona zwiedzanie, przybliży historię pałacu i opowie o najciekawszych pomieszczeniach. Bezpłatnym dniem wstępu do muzeum jest czwartek.

Grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy mogą wziąć udział w bezpłatnych aktywnościach edukacyjnych: zajęcia prowadzone w języku polskim – „Wizyta u króla”, obejmująca m.in. zwiedzanie komnat, w których przebywał ponad 300 lat temu król Jan III, warsztaty kulinarne – „W staropolskiej kuchni”  oraz warsztaty kulinarno-ogrodowe „Potrzeby ogrodne”. Przygotowane zostały również zajęcia w języku polskim z elementami słownictwa ukraińskiego pt. „Ukraińsko-polskie rozmówki przyrodnicze” W trakcie spaceru po parku w Wilanowie uczestnicy zapoznają się z historią ogrodów wokół rezydencji króla Jana III, a także spróbują poszerzyć znajomości języków, ucząc się od siebie nawzajem, poznając słowa polskie i ukraińskie określające elementy otaczającej przyrody.

Muzeum Łazienki Królewskie

Szeroką ofertę, skierowaną zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, proponuje Muzeum Łazienki Królewskie. Instytucja zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wszystkich swoich obiektów w marcu i kwietniu, a także na bezpłatne lekcje muzealne dla dzieci uchodźców z Ukrainy.

Muzeum proponuje następujące tematy zajęć: „Zostań nadwornym artystą” –  podczas których uczestnicy zmienią się w nadwornych artystów króla i odkryją tajniki ich warsztatu, „W królewskiej formierni” – dzieci i opiekunowie wspólnie obejrzą rzeźby w Królewskiej Galerii Rzeźby, a także „Ogród łazienkowski” – gdzie, udając się na spacer, poznają tajemnice ogrodów łazienkowskich.

Instytut Książki

Instytut Książki zdecydował o uruchomieniu specjalnego programu rezydencjalno-stypendialnego skierowanego do tłumaczy w Kolegium Tłumaczy w Krakowie oraz w Warszawie. IK przekaże również do wojewódzkich bibliotek publicznych książki w języku ukraińskim, które zostały wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Są to zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dzieci – klasyka polskiej literatury oraz popularne tytuły literatury współczesnej. Biblioteki wojewódzkie będą udostępniać te pozycje bibliotekom powiatowym i gminnym, w zależności od potrzeb.

Ponadto instytucje kultury stale prowadzą też zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych produktów oraz środków medycznych. Informacje o inicjatywach podejmowanych przez instytucje kultury prosimy przesyłać na adres: dlaukrainy@kultura.gov.pl.

Przypominamy, że bieżące informacje dostępne są na stronie „Dla Ukrainy”: https://www.gov.pl/web/kultura/dla-ukrainy oraz na profilach MKiDN w mediach społecznościowych.