Pierwszy transport z materiałami do ochrony dzieł sztuki wyruszył do Ukrainy

Fot. PAP/Ł. Gągulski

Jak poinformował w czwartek 10 marca b. r. w Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pierwszy transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu z materiałami do ochrony dzieł sztuki wyrusza dzisiaj i jutro dotrze do Galerii Narodowej we Lwowie

Wicepremier Gliński pytany o to, w jaki sposób Polska włącza się i zamierza się włączać w ratowanie dziedzictwa kulturalnego – materialnego i niematerialnego Ukrainy, powiedział, że MKiDN jest w bezpośrednim kontakcie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, na czele z szefem tego resortu Ołeksandrem Tkaczenką.

Przygotowywane są i wysyłane transporty materiałów, gaśnic, koców, folii oraz specjalistycznych materiałów do ochrony dzieł sztuki, które posłużą do tego, aby je w odpowiedni sposób zabezpieczać, a także przenosić do bezpiecznych miejsc. W kwestii zaś gotowości do ewentualnego przyjęcia zagrożonych dzieł sztuki, wicepremier powiedział, że zależy to od woli państwa ukraińskiego. Na razie Ukraińcy nie zdecydowali się na taką ewakuację.

Poinformował nadto, że transporty z pomocą są organizowane przez instytucje podległe pod MKiDN, w porozumieniu z samorządem, konserwatorami zabytków. Pierwszy tir z Muzeum Narodowego w Poznaniu wyrusza dzisiaj, a w ciągu kolejnych dni inne materiały zbierane przez konserwatorów, Fundację Dziedzictwa Kulturowego trafią na Ukrainę.

Wicepremier podkreślił, że polskie instytucje kultury mają kontakty bilateralne z przedstawicielami ukraińskich środowisk artystycznych. Na pytanie, czy Polska jest gotowa na odebranie zagrożonych dzieł sztuki, powiedział, że owszem. Już przed rozpoczęciem działań wojennych powołano specjalny zespół, który się tym zajmuje. – Nasze muzea, głównie na ścianie wschodniej mają przygotowane miejsca, magazyny, są świadome, natomiast, jak mówię, nie mówimy w tej chwili o ewakuacji. Państwo ukraińskie broni się przed tym straszliwym napadem i nie zdecydowało się na ewakuację, to trzeba zrozumieć – powiedział.

Wskazał, że zagrożone dzieła sztuki są przenoszone do miejsc bezpiecznych w obrębie terytorium Ukrainy, do tego także potrzebna jest pomoc strony polskiej, która jest w tej chwili organizowana.

Źródło:

https://regiony.tvp.pl/58968300/do-ukrainy-rusza-transport-materialow-do-ochrony-dziel-sztuki?_ga=2.27809343.2032090541.1646635727-583144970.1549871500