Kradzieże, pożary, akty wandalizmu w Polsce – kalendarium (2021)

Fot. Wikimedia Commons

MARZEC

Pożar w kompleksie klasztornym w Lubiążu. W nocy z 11 na 12 marca około godz. 2.24 zapalił się dach i strop budynku w kompleksie klasztornym w Lubiążu. Na miejsce przyjechało 13 zastępów straży pożarnej; ewakuowano 10 rodzin, które w nim mieszkały. Ok. godz. 8:55 zakończono akcję gaśniczą. Straty oszacowano wstępnie na 2,5 mln złotych.

Nie przeżyła jedna z ewakuowanych z płonącego budynku osób. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej zaprószenie ognia.

KWIECIEŃ

Pożar zabytkowej willi w Otwocku. W nocy z 12 na 13 kwietnia spłonął budynek przy ul. Moniuszki 29 w Otwocku. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do komendy w Otwocku o godz. 1.55. Pierwsze zastępy dotarły na miejsce po dwunastu minutach – strażacy po przyjeździe zastali cały budynek w ogniu. Łącznie w ponad ośmiogodzinnej akcji brało udział 15 zastępów straży pożarnej, w tym 8 zastępów ochotniczych. Jako przyczynę pożaru podejrzewa się podpalenie.

LIPIEC

Pożar na Zamku Pieskowa Skała. Do zdarzenia doszło w niedzielę 4 lipca. Ogień pojawił się o godzinie 16.40 w rozdzielni elektrycznej. Spalona została licząca sobie kilkadziesiąt lat tablica rozdzielcza.

Pięćdziesięciu turystów przebywających na terenie zamku zostało bezpiecznie ewakuowanych przez personel zamku, jeszcze przed przybyciem strażaków. Łącznie w akcji gaśniczej brały udział cztery zastępy zawodowej straży pożarnej oraz pięć jednostek ochotniczych. Pożar został wykryty przez system sygnalizacji pożarowej, a ugaszony przez pracowników ochrony Straży Zamkowej.

WRZESIEŃ

Pożar zabytkowego klasztoru w Warcie. 33-letni bezdomny przyznał się do spowodowania pożaru w XV-wiecznym klasztorze ojców bernardynów w Warcie. W piątkowe popołudnie 3 września pijany mężczyzna zasnął z papierosem w konfesjonale – na szczęście spaliło się tylko tapicerowane siedzisko oraz nadpaliły elementy konstrukcji konfesjonału.

Uruchomienie systemu przeciwpożarowego i szybka reakcja jednego z zakonników zapobiegły rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałą część świątyni. Wartość zniszczonej części konfesjonału oszacowano na ok. 1 tys. zł. Prokuratora postawiła mężczyźnie zarzut usiłowania sprowadzenia pożaru zagrażającemu mieniu w znacznych rozmiarach. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

PAŹDZIERNIK

Przypadek wandalizmu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. 5 października w trakcie obchodu terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II – Birkenau strażnik muzeum ujawnił napisy w językach niemieckim oraz angielskim, naniesione czarną farbą w sprayu, na ściany dziewięciu drewnianych baraków obozowych.

LISTOPAD

Pożar zabytkowego dworu w Korczewie. 10 listopada w godzinach rannych do Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabytkowego pałacu. Częściowemu zawaleniu uległ drewniany strop wnętrza budynku. Działania straży, oprócz akcji gaśniczej, polegały także na ewakuacji zabytków i historycznych dokumentów – większą część zabytków i dokumentów udało się uratować. Podczas działań został poszkodowany 1 strażak.