Kradzieże, pożary, akty wandalizmu na świecie – kalendarium (2021)

Fot. LOUISA GOULIAMAKI/AFP przez Getty Images

STYCZEŃ

Pożar muzeum motocykli Top Mountain Crosspoint w Austrii. Znane również jako najwyższe muzeum motocykli na świecie, znajduje się po austriackiej stronie alpejskiej przełęczy Timmelsjoch, która łączy Austrię i Włochy.

Do zdarzenia doszło 18 stycznia nad ranem. Drewnianego budynku muzeum nie udało się uratować. Nikt nie zginął podczas pożaru, natomiast spłonęło ponad 200 modeli motocykli. Brough Superior, Flying Merkel, Indian Motorcycles, Zundapp i Harley-Davidson to tylko niektóre z eksponowanych marek – łącznie w kolekcji znalazły się motocykle ponad 100 producentów.

MAJ

Pożar kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu na Białorusi. Do zdarzenia doszło 11 maja. Spłonęła część dachu, najcenniejsze rzeczy zaś – w tym obraz Matki Bożej Budsławskiej – udało się na szczęście wynieść ze świątyni.

Płonący dach zauważono tuż przed porannym nabożeństwem zaplanowanym na 8 rano. Wiele osób przyłączyło się do ewakuacji ruchomego wyposażenia świątyni: przedmiotów liturgicznych, ikon, książek. W wyniku pożaru spłonęła część dachu, zawalił się też fragment zadaszenia nad nawą główną.

Budowę kościoła w Budsławiu rozpoczęto w 1633 roku; jest to istotny zabytek architektury epoki baroku wileńskiego.

Kradzież na zamku Arundel. Różaniec Marii Królowej Szkotów oraz kubki koronacyjne podarowane przez Marię lordowi marszałkowi zostały skradziony z zamku Arundel w Wielkiej Brytanii.

Personel zauważył włamanie o 22.30 w piątek 21 maja. Jak ustalono, zabytki zostały wyjęte z gablot znajdujących się w udostępnionej dla zwiedzających części budynku. Uważa się, że do nalotu na zamek wykorzystano samochód, który znaleziono porzucony i spalony w pobliżu miejsca zdarzenia. Różaniec miał niewielką wartość materialną, ale jako przedmiot należący do dziedzictwa narodowego jest niezastąpiony.

Z dachu ratusza w Buczaczu (obwód tarnopolski na Ukrainie) spadła ostatnia z 14 rzeźb Johanna Georga Pinsla. W piątek 31 maja znaczna część XVIII-wiecznej rzeźby runęła z wysokości na ziemię i rozbiła się.

Rzeźba „Herkules zabijający hydrę lernejską” była ostatnią z 14 kompozycji rzeźbiarskich Pinsela zdobiących naroża dachu i zwieńczenie frontonu najcenniejszego zabytku miasta – ratusza ufundowanego przez Mikołaja Bazylego Potockiego, wzniesionego z połowie XVIII wieku przez wybitnego architekta Bernarda Meretyna. Jeszcze w ubiegłym roku ukraińskie władze, konserwatorzy i naukowcy z Politechniki Lwowskiej podkreślali potrzebę konserwacji i restauracji rzeźby. Żadnych prac jednak nie przeprowadzono.

LIPIEC

Kradzież w Galerii Crone. 5 lipca w berlińskiej galerii Crone przy Kurfürstendamm dokonano kradzieży obrazu olejnego przedstawiającego Micka Jaggera lidera brytyjskiego zespołu The Rolling Stones, namalowanego przez austriackiego malarza Roberta Munteana. Według właściciela galerii obraz jest wart 5500 euro. W przeddzień kradzieży jeden z odwiedzający galerię mężczyzn był wyraźne zainteresowany obrazem. Kiedy następnego dnia pracownik galerii wyszedł na chwilę, aby umyć ręce, dzieło sztuki zniknęło.

Pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. W nocy z wtorku 27 na środę 28 lipca doszło do pożaru zabytkowej budowli. Pierwszy runął dach świątyni, a zniszczeniu uległy również wszystkie okna. Obiekt spłonął niemal doszczętnie, nie było ofiar.

Od zakończenia II wojny światowej pełnił funkcję religijnego centrum miejscowej Polonii.

SIERPIEŃ

Pożary w Europie Południowej. Najgorsze od dziesięcioleci pożary pustoszyły południowe części Europy, zagrażając życiu ludzi, domom oraz starożytnym obiektom kulturowym. Na początku sierpnia odnotowano tam rekordowe temperatury: 47 stopni Celsjusza w niektórych częściach Grecji.

Setki strażaków odpierały ogień na obrzeżach historycznej stolicy Aten. Akropol i inne starożytne stanowiska archeologiczne pozostały zamknięte z powodu wysokich temperatur. Artefakty o kluczowej wartości historycznej i artystycznej zostały dla ostrożności usunięte z pałacu Tatoi, dawnej rezydencji królewskiej. Popularne miejsca wypoczynku w Turcji, Włoszech i Hiszpanii również mierzyły się z podobnymi warunkami w obliczu fali upałów.

WRZESIEŃ

Pożar kościoła św. Mikołaja w Kijowie. Pożar wybuchł wieczorem w piątek 3 września podczas próby koncertu. Zapewniono, że ogień nie spowodował znacznych szkód dla budynku, zostały jednak uszkodzone organy oraz żyrandole, a także część wyposażenia liturgicznego.

Do zapłonu doszło między pierwszą i drugą kondygnacją i szybko rozprzestrzenić się na tył oraz dach budynku. Nikt nie zginął ani nie został ranny. Za przyczynę zdarzenia uznano zwarcie instalacji elektrycznej w organach. Kościół św. Mikołaja został zbudowany ponad sto lat temu według projektu polskiego architekta Władysława Horodeckiego.