Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego w Mariupolu zniszczone przez rosyjskie naloty

Fot. tva.ua

Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego w Mariupolu zostało zniszczone 21 marca podczas rosyjskiego nalotu na ukraińskie miasto portowe Mariupol, jak podał serwis ArtForum, powołując się ukraiński portalu kulturalny Local History.

Konstantin Czerniawski, przewodniczący Narodowego Związku Artystów Ukrainy, powiedział w przywoływanym przez ArtForum artykule Local History, że muzeum, mieszczące się w secesyjnej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, posiadało trzy oryginale prace Kuindżego (szkic „Czerwony zachód słońca”, oraz studia „Elbrus” i „Jesień”), pełnowymiarowe kopie prac artysty, a także jego listy, zdjęcia, dokumenty oraz dwustuletnią chrzcielnicę, w której został on ochrzczony. W zbiorach muzeum znajdowały się nadto setki dzieł ukraińskich i innych artystów, w tym także współczesnych Kuindżemu, jak np. prace Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa, Ołeksandra Bondarenko, Wasyla Korenczuka czy Ludmiły Masalskiej. W sumie Muzeum mieściło 650 obrazów, 960 grafik, 150 rzeźb i ponad 300 dzieł sztuki dekoracyjnej i użytkowej.

Według Czerniawskiego w czasie bombardowania w budynku nie było żadnej z trzech oryginalnych prac Kuindżego – zostały one przeniesione przed bombardowaniem. Pozostały tam kopie jego obrazów i prace innych artystów, które prawdopodobnie zostały zniszczone. Los zbiorów pozostaje na tę chwilę niepotwierdzony.

Źródła:

https://www.artforum.com/news/mariupol-s-kuindzhi-art-museum-reported-destroyed-in-russian-airstrike-88238

https://news.artnet.com/art-world/russian-airstrike-destroys-mariupols-kuindzhi-art-museum-2088890

https://www.theartnewspaper.com/2022/03/23/mariupol-museum-dedicated-to-19th-century-artist-arkhip-kuindzhi-destroyed-by-airstrike-according-to-local-media

https://niezalezna.pl/435585-rosjanie-zniszczyli-muzeum-sztuk-pieknych-w-mariupolu-los-dziel-nie-jest-jeszcze-znany