Pies-robot patroluje Pompeje

Fot. The Archaeological Park of Pompeii

Czworonożny robot o imieniu Spot stacjonuje w Pompejach, gdzie wspiera ludzki zespół, zbierając dane dotyczące problemów konstrukcyjnych i bezpieczeństwa w starożytnych ruinach.

Zbudowany przez Boston Dynamics robot może samodzielnie poruszać się po trudnym terenie i jest w stanie całkowicie bezpiecznie skontrolować nawet najmniejsze przestrzenie, zbierając i rejestrując dane przydatne do badań i planowania interwencji, jak poinformował w oświadczeniu Park Archeologiczny w Pompejach.

Robot szczególnie przyda się przy badaniu tunelów wykopywanych przez rabusiów pompejańskich grobowców. Według Angeli Giuffridy z The Guardian, szabrownicy od dziesięcioleci plądrują włoskie miejsca kultury, choć od 2012 roku skuteczność ich działań zmalała, gdyż włoska policja wzmogła wysiłki, aby powstrzymać handel starożytnymi artefaktami.

– Często warunki bezpieczeństwa w tunelach wykopanych przez rabusiów są wyjątkowo niepewne, zatem użycie robota może oznaczać przełom, który pozwoli strażnikom działać z większą szybkością i pełnym bezpieczeństwem – powiedział dyrektor generalny Pompei Gabriel Zuchtriegel zacytowany przez serwis SmithsonianMag.

Źródła:

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/pompeii-robot-dog-guard-restoration-b2050544.html

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-a-robot-is-roaming-the-pompeii-ruins-180979856/