Mężczyzna włamał się do Muzeum Sztuki w Dallas i zniszczył dzieła sztuki, w tym kilka starożytnych artefaktów

Fot. Raymond Boyd/Getty Images

Mężczyzna włamał się do Muzeum Sztuki w Dallas wieczorem w środę 1 czerwca b.r. i w znaczący sposób uszkodził kilka eksponatów, w tym trzy greckie artefakty i współczesne dzieło wykonane przez rdzennych Amerykanów.

Według Dallas Morning News, 21-letni Brian Hernandez rozbił szklane wejście do muzeum metalowym krzesłem. W środku obrał za cel kolekcję. Wśród strat znalazły się grecka amfora z VI wieku p.n.e., ceramiczne naczynie do przechowywania płynów oraz greckie pudełko datowane na 450 p.n.e.

Policja powiedziała, że ​​Hernandez zniszczył również delikatną miskę ze starożytnej Grecji ozdobioną winietkami Heraklesa walczącego z lwem nemejski. Ceramiczna butelka Caddo przedstawiająca aligatora o wartości 10 000 dolarów została wyjęta z wystawionego pudełka i rozbita na podłodze muzeum. Kilkanaście mniejszych obiektów również uległo niewielkim uszkodzeniom.

Hernandez miał zadzwonić pod numer 911 w muzeum, zanim został zatrzymany przez ochronę. Przyznał się policji i znajduje się obecnie w więzieniu hrabstwa Dallas. Oprócz eksponatów z kolekcji oskarża się go również o spowodowanie dziesiątek tysięcy dolarów szkód w mieniu muzealnym, w tym gablotach i meblach.

Serwis The Dallas Morning News poinformował, że ochroniarz muzeum przekazał policji słowa Hernandeza, według których „rozzłościł się [on] na swoją dziewczynę, więc włamał się i zaczął niszczyć eksponaty”.

Źródła:

https://www.artnews.com/art-news/news/dallas-museum-of-art-man-breaks-in-1234630712/