Kradzież pracownicza. Łupem złodzieja działającego przez lata w Muzeum Okręgowym w Toruniu padły zabytkowe monety

Fot. pl.wikipedia.org

Były kustosz Muzeum Okręgowego Toruniu oskarżony został o kradzież 194 zabytkowych monet. Serwis „Nowości” podaje jednak, że monet skradziono prawie dwa razy więcej, bo aż 361.

Emerytowany kustosz muzeum miał przez 9 lat (2008-2017) kraść cenne monety z miejsca pracy i odsprzedawać je właścicielowi jednego z toruńskich sklepów numizmatycznych. Monety były wystawiane na zagranicznych aukcjach, a także fizycznie wywożone zagranicę, m. in. do Niemiec. Okolicznością sprzyjającą temu procederowi był według portalu Toruń – Nasze Miasto fakt, iż przez 5 lat w dziale monet nie przeprowadzono inwentaryzacji.

Jak ustalono, kustosz dokonał kradzieży 194 monet pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku. Ich łączna wartość wynosi 1,46 mln zł. Okazało się jednak, że z muzeum skradziono o wiele więcej monet – łącznie 361. Nieustalony sprawca wyniósł 167 numizmaty, z których najstarsze pochodziły z XIII. Prokuratura Okręgowa w Toruniu 31 maja umorzyła śledztwo w tej sprawie z powodu niewykrycia sprawcy. Umorzenie nie jest prawomocne. Według Andrzeja Kukawskiego, rzecznika toruńskiej prokuratury, śledczy nie znaleźli dowodów ani na to, by owe 167 monet przywłaszczył były kustosz., ani nie ustalili innego sprawcy. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że monety zginęły z muzeum wskutek przestępstwa.

Wszystkie ze skradzionych monet został przez biegłego uznane za dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Z pierwszej partii numizmatów – 194 sztuki – udało się do dziś odzyskać 59.

Źródła:

https://nowosci.com.pl/pracownik-muzeum-w-toruniu-ukradl-z-niego-monety-warte-146-mln-zl-mowi-prokuratura/ar/c1-16450399

https://torun.naszemiasto.pl/z-muzeum-w-toruniu-skradziono-2-razy-wiecej-monet/ar/c15-8895699