Niemieccy aktywiści klimatyczni skrytykowani za narażenie na uszkodzenia dzieł sztuki podczas protestów

Fot. Bloomberg.com (przez AP)

Niemiecka Rada Kultury, wiodąca organizacja kulturalna w kraju, skrytykowała w czwartek 25 sierpnia br. działaczy na rzecz klimatu za przyklejanie się do ram słynnych obrazów w muzeach, aby zaprotestować przeciwko zarzucanym niemieckiemu rządowi nieadekwatnym działaniom w kwestii zapobiegania zmianom klimatycznym.

– Zagrożone prace są częścią światowego dziedzictwa kulturowego i zasługują na ochronę, podobnie jak nasz klimat – powiedział cytowany przez serwis Bloomberg.com Olaf Zimmermann, dyrektor zarządzający Niemieckiej Rady Kultury.

Na początku tego tygodnia dwóch aktywistów przykleiło ręce do złotej ramy „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela w Gemäldegalerie w Dreźnie. Do muzeum wezwano policję, aby ostrożnie oderwać ręce aktywistów od ram.

W środę działacze klimatyczni przykleili się do obrazu Nicolasa Poussina z 1651 r. „Burzliwy krajobraz z Pyramusem i Thisbe” w Städel Museum we Frankfurcie.

Członkowie grupy Uprising of the Last Generation przykleili się w czwartek do obrazu „Ucieczka do Egiptu” (1504 r.) Lucasa Cranacha starszego w berlińskiej Gemäldegalerie.

Podobne protesty przeprowadzili aktywiści w innych krajach europejskich. M. in. w Londynie działacze na rzecz klimatu w zeszłym miesiącu obrali za cel kopię „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, przyklejając się do ramy obrazu i malując obok napis sprayem „Brak nowego oleju”.

We Włoszech protestujący przykleili do jednej z najważniejszych starożytnych rzeźb ze zbiorów Muzeów Watykańskich. Aktywiści wcześniej przyklejali też ręce do szklanego okna chroniącego obraz Sandro Botticellego „Wiosna” w Galerii Uffizi we Florencji.

Źródła:

https://www.nytimes.com/2022/07/06/arts/design/museums-climate-protests.html

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-08-25/german-cultural-group-criticizes-climate-activists-protest