Ruszył proces w sprawie kradzieży rysunków i grafik Pabla Picassa.

Fot. USA Art News

Właścicielka galerii Belle et Belle Anna Pfeffer i jej mąż Herbert zostali oskarżeni o ukrywanie setek dzieł skradzionych córkom Jacqueline Picasso oraz marszandowi Aimé Maeght. Sprawa dotyczy co najmniej 553 rysunków i oryginalnych grafik Picassa o wartości ponad 13,5 mln euro.

Prace zostały skradzione w latach 2006 – 2008 z domów w Paryżu przez majstra, który pod nieobecność właścicieli używał podrobionych kluczy i systematycznie wynosił dzieła. Kradzież ujawniono dopiero w 2011 roku, kiedy to pokazano cztery skradzione rysunki Picassa zostały wysłane do uwierzytelnienia przed wystawą w innej paryskiej galerii.

Złodziej został zatrzymany na okres czterech miesięcy, a następnie zwolniony z powodu przedawnienia czynu. Przyznał się do dokonania setek prac aby pokryć swoje dług hazardowe. Sprzedawał je pośrednikowi za rzekomą sumę 150 000 euro. Aresztowany później we Włoszech pośrednik zeznał z kolei, że sprzedawał prace za tą samą cenę plus prowizję Annie Pfeffer, 80-letniej właścicielce galerii Belle et Belle. W sądzie jednak zaprzeczył temu, jakoby wiedział o prawdziwym pochodzeniu dzieł.

Podczas procesu, który ruszył w dniach 5-7 października br., właściciele galerii Belle et Belle, zaprzeczyli popełniania jakichkolwiek wykroczeń, jednakże odmówili udzielenia odpowiedzi na stawiane im pytania. Śledztwo wykazało również nieprawidłowości w zarządzaniu galerią, w tym m.in. sprzedaż niepodpisanych rysunków Picassa, brak prowadzenia ewidencji transakcji, nielegalne płatności gotówką oraz korzystanie z usług firmy powiązanej z anonimowym kontem bankowym w Szwajcarii. Galeria nigdy nie została oskarżona o oszustwa podatkowe.

56 dzieł zostało odzyskanych z galerii prowadzonej przez parę, ich mieszkań oraz piwnic oraz z piwnicy ich córki oraz innych osób, które uzyskały je z galerii Belle et Belle. Niestety część arkuszy uległa uszkodzeniu, inne zaś zostały rozkawałkowane, przede wszystkim te, na których było jednocześnie kilka rysunków Picassa. Wciąż nie wiadomo, gdzie znajduje się reszta dzieł. Rejestr transakcji zniknął z galerii już wtedy, gdy lokal został zamknięty, a właściciele Belle et Belle zaprzeczają, jakoby mieli mieć cokolwiek wspólnego z włamaniem.

Prokurator zażądał wobec właścicieli paryskiej galerii kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok w tej sprawie spodziewany jest w listopadzie tego roku.

 

Źródła:

https://www.theartnewspaper.com/2022/10/10/french-court-hears-case-of-paris-gallery-accused-of-dealing-in-hundreds-of-stolen-picassos

https://www.theartnewspaper.com/2020/06/15/trial-of-paris-gallery-over-stolen-picasso-works-delayed-until-next-year-due-to-coronavirus-court-backlog