Kolejna akcja grupy Just Stop Oil. Aktywista próbował przykleić swoją głowę do „Dziewczyny z perłą” Vermeera

Fot. New York Post

Holenderska policja aresztowała trzy osoby zamieszane w incydent, do którego doszło 27 października w muzeum Mauritshuis w Hadze. Obraz Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą” stał się najnowszym celem protestujących na rzecz klimatu.

Na filmie, który obiegł media społecznościowe, widać dwóch mężczyzn ubranych w koszulki Just Stop Oil. Znajdują się oni przed obrazem – jeden próbuje przykleić ogoloną głowę do dzieła sztuki, podczas gdy drugi opróżnił na nie puszkę zupy pomidorowej.

W trakcie podobnych akcji członkowie niemieckiej grupy ekologicznej Letzte Generation obrzucili purée ziemniaczanym „Stogi siana” („Les meules”) Claude’a Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie pod Berlinem, a wcześniej aktywiści Just Stop Oil oblali zupą „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie.

Muzeum podało w oświadczeniu, że dzieło, które znajdowało się za ochronną szybą, zostało zbadane przez konserwatorów, którzy orzekli, że nie zostało uszkodzone.

Cytowany przez „The Guardian” rzecznik muzeum René Timmermansn powiedział, że jest ono tak dobrze przygotowane, jak tylko może, na takie incydenty. Wewnętrznie przeprowadzono wiele konsultacji na temat tego, jakie dodatkowe środki można było podjąć. Timmermans dodał, że chociaż zwiedzającym wolno było wnosić do muzeum tylko „małe torebki”, przeszukiwanie ich byłoby zbyt daleko idące. „Nigdy nie można w 100% zapobiec akcjom protestacyjnym” – powiedział.

Na gruncie polskim jak do tej pory nie doszło do podobnych incydentów. W wypadku zniszczenia dobra kultury zastosowanie znajduje art. 294, który stanowi w § 1, iż kto dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do mienia znacznej wartości podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu. Według § 2 tej samej karze podlega sprawca, który dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury

Źródła:

https://www.artnews.com/art-news/news/climate-activist-attempts-to-glue-head-to-girl-with-a-pearl-earring-1234644651/

https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/27/girl-with-a-pearl-earring-vermeer-just-stop-oil-protest-mauritshuis-the-hague