Dwa incydenty w europejskich muzeach. Aktywiści klimatyczni obrali za cel dzieła Gauguina i Toulouse-Lautreca

Fot. smb.museum

W niedzielę 31 października do informacji publicznej dotarły doniesienia o dwóch incydentach w muzeach w Berlinie i Paryżu.

Sztucznkrew została wylana na obraz Henri’ego de Toulouse-Lautreca w berlińskim Alte Nationalgalerie podczas zdarzenia, które przypomina ostatnie protesty klimatyczne, choć nie ujawniono jeszcze motywacji sprawcy. Osoba, która została zatrzymana przez policję, również przykleiła się do ściany obok pracy.

Praca zatytułowana „Klaun” jest badana w warsztacie restauracyjnym muzeum. Cytowany przez portal Art News prezydent Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego Hermann Parzinger powiedział w oświadczeniu, że obraz, który znajdował się za ochronną szybą, nie został znacząco uszkodzony.

Incydent w Alte Nationalgalerie miał miejsce tego samego dnia, w którym członkowie grupy Letzte Generation przykleili się do poręczy obok szkieletu dinozaura w berlińskim Muzeum Historii Naturalnej.

W niedzielę Musée d’Orsay w Paryżu wydało też oświadczenie, że w czwartek 27 października skutecznie udało się zapobiec akcji grupy Just Stop Oil. Niedoszłą sprawczynią miała być kobieta, która pod bluzą miała na sobie koszulkę Just Stop Oil. Muzeum poinformowało, że najpierw podeszła ona do kultowego autoportretu van Gogha z 1889 roku, ale ostatecznie zamiast spróbowała wylać zupę na obraz Gauguina. Ochroniarz zorientował się, jakie są zamiary kobiety i powstrzymał ją, po czym kazał jej wylać butelkę z wodą wypełnioną zupą. Protestująca podobno wyszła, zanim zdążyła zostać aresztowana.

Źródła:

https://www.artnews.com/art-news/news/henri-de-toulouse-lautrec-alte-nationalgalerie-fake-blood-incident-1234644855/

https://www.artnews.com/art-news/news/musee-dorsay-foiled-just-stop-oil-protest-van-gogh-1234644856/