Aktywiści, którzy obrali na cel „Dziewczynę z perłą”, skazani przez holenderski sąd

Fot. New York Post

Dwóch belgijskich działaczy na rzecz zmian klimatycznych, którzy w zeszłym tygodniu zaatakowali obraz Johannesa Vermeera Dziewczyna z perłą, zostało skazanych przez holenderski sąd na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na miesiąc.

Na filmie z incydentu, który obiegł media społecznościowe, widać dwóch mężczyzn ubranych w koszulki Just Stop Oil. Znajdują się oni przed obrazem – jeden próbuje przykleić ogoloną głowę do dzieła sztuki, podczas gdy drugi opróżnił na nie puszkę zupy pomidorowej.

Prokurator zażądał czterech miesięcy kary w zawieszeniu na dwa miesiące, ale, jak donosi The Guardian, sędzia powiedział, że ​​nie chce, aby wyrok w sprawie zniechęcił inne osoby do demonstrowania.

Obaj mężczyźni przystali na proces w trybie przyspieszonym. Trzecia osoba zamieszana w incydent, która nie zgodziła się na przyspieszenie procesu, pojawi się dziś w sądzie.

Źródła:

https://www.theguardian.com/environment/2022/nov/02/just-stop-oil-protesters-who-targeted-girl-with-a-pearl-earring-jailed-by-dutch-court

https://www.reuters.com/world/europe/climate-activists-who-targeted-girl-with-pearl-earring-sentenced-prison-2022-11-02/