Aktywiści obierają za cel rzeźby w trzech europejskich miastach

Fot. The Local Italy

Działacze klimatyczni w Europie zaatakowali w piątek 18 listopada dzieła sztuki w trzech miastach. Akcje te różnią się od wcześniejszych działań aktywistów, ponieważ dzieła nie były chronione szkłem. Według serwisu Art News protesty zostały również po raz pierwszy zorganizowane tego samego dnia w ramach skoordynowanych wysiłków sieci aktywistów.

W piątek w Paryżu, Mediolanie i Oslo aktywiści klimatyczni z lokalnych organizacji pod patronatem grupy A22 Network oblewali rzeźby pomarańczową farbą lub mąką, podczas gdy w Egipcie odbywały się rozmowy klimatyczne ONZ. Wszystkie prace zostały trafione bezpośrednio i nie miały żadnych osłon ochronnych. W dwóch przypadkach były to rzeźby plenerowych. Żadne z dzieł sztuki nie zostało podobno uszkodzone.

Przy głównym wejściu do muzeum Bourse de Commerce – Pinault Collection w Paryżu dwóch członków francuskiej grupy Dernière Rénovation oblało pomarańczową farbą wykonaną ze stali nierdzewnej rzeźbę Charlesa Raya „Koń i jeździec”. Jeden z protestujących również wspiął się na konia (naturalnej wielkości) i założył białą koszulkę na tors jeźdźca. Na koszulce widniał napis „Pozostało nam 858 dni”, nawiązujący do terminu ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Tego samego dnia „Monolit” autorstwa Gustava Vigelanda w Parku Rzeźby Vigelanda w Oslo, wraz z otaczającymi go rzeźbami tego samego artysty, został również oblany pomarańczową farbą przez lokalną grupę Stopp Oljeletinga. Muzeum poinformowało, że czyszczenie porowatych rzeźb będzie bardziej skomplikowane niż w pozostałych przypadkach. Monolit to ogromna kolumna zbudowana ze 121 nagich ludzkich sylwetek.

Jeszcze tego samego dnia w Mediolanie lokalna grupa Ultima Generazione wysypała mąkę na pomalowane przez Andy’ego Warhola BMW z 1979 roku w centrum sztuki Fabbrica Del Vapore. BMW zostało wyczyszczone i jest ponownie dostępne do oglądania w ramach wystawy Andy’ego Warhola.

Źródła:

https://www.artnews.com/art-news/news/simultaneous-climate-protests-charles-ray-bourse-de-commerce-1234647298/

https://www.artnews.com/art-news/news/andy-warhol-bmw-climate-activists-protests-flour-1234647173/