Dzieła sztuki zniszczone przez podczas szturmu na budynki władz publicznych w Brazylii

Fot. Carl de Souza/AFP/Getty Images (przez The Guardian)

Liczne dzieła sztuki znalazły się w niebezpieczeństwie, kiedy zwolennicy byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro splądrowali Kongres, Sąd Najwyższy oraz pałac prezydencki w Brasilii tydzień po inauguracji prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy. Uczestnicy zamieszek powybijali szyby w oknach budynków oraz zdewastowali wiele ważnych pomieszczeń.

Mulatas, obraz brazylijskiego modernisty Emiliano di Cavalcantiego, który wisi w Pałacu Planalto, został siedmiokrotnie przebity ostrymi narzędziami, jak wynika z cytowanego przez portal ArtNews raportu brazylijskiej publikacji O Globo.

Krążą również informacje, iż ​​całkowicie zniszczona została rzeźba Bruna Jorge, O Flautista, a także że uszkodzone rzeźbę polsko-brazylijskiego artysty Fransa Krajcberga. Odnotowano również uszkodzenie popiersia męża stanu Ruya Barbosy, instalacji witrażowej autorstwa francusko-brazylijskiej artystki Marianne Peretti oraz rzeźby, która znajduje się przed Sądem Najwyższym.

Zniszczony został też zegarek podarowany przez dwór francuski Janowi VI, królowi Portugalii i Brazylii. Był to jeden z zaledwie dwóch znanych zegarków tego typu.

Splądrowane budynki federalne zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zostały zaprojektowane przez czołowego modernistycznego architekta z połowy wieku, Oscara Niemeyera i urbanistę Lucio Costę. Biurko byłego prezydenta Juscelino Kubitschecka, obiekt o znaczeniu historycznym, zostało podobno zniszczone po tym, jak posłużyło jako barykada.

Źródła:

https://news.artnet.com/art-world/here-are-the-artworks-destroyed-by-pro-bolsonaro-rioters-in-the-storming-of-brazils-oscar-niemeyer-designed-capital-buildings-2240129

https://www.artnews.com/art-news/news/brazil-bolsonaro-riots-artworks-damaged-oscar-niemeyer-1234653016/

https://www.theguardian.com/world/2023/jan/09/brazil-failed-coup-wreckage