Areszt za próbę kradzieży 10-tonowego posągu egipskiego faraona

Fot. The National News

Trzech mężczyzn w Egipcie zostało aresztowanych po rzekomej próbie kradzieży 10-tonowego posągu faraona Ramzesa II za pomocą wózka widłowego.

Jak informuje portal The National News, prokuratorzy prowadzące sprawę przekazali, że podejrzani zakradli się do kamieniołomu w guberni Nilu w Asuanie i przy użyciu „ręcznych narzędzi do kopania” oraz wózka widłowego próbowali podważyć 3-metrowy posąg z jego miejsca. Kamieniołom jest własnością rządu egipskiego.

W związku z usiłowaniem kradzieży prowadzone jest śledztwo w sprawie innych podejrzanych. Po zbadaniu ich telefonów komórkowych prokuratura znalazła klipy wideo udostępnione za pośrednictwem aplikacji społecznościowych, przedstawiające inne prace wykopaliskowe.

Podejrzani zostaną zatrzymani na cztery dni do czasu wyjaśnienia sprawy.

W Asuanie znajdują się jedne z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Należą do nich świątynia Izydy z czasów rzymskich i inne obszary, które stały się atrakcjami turystycznymi. Regularnie dokonuje się kolejnych odkryć.

Źródło:

https://www.thenationalnews.com/mena/egypt/2023/01/11/men-arrested-for-trying-to-steal-10-tonne-statue-of-egyptian-pharaoh/