Obraz Fredericka McCubbina uległ wandalizmowi podczas protestu w australijskiej galerii

Fot.

37-letnia kobieta znalazła się w areszcie policyjnym po tym, jak pomalowała sprayem dzieło australijskiego malarza Fredericka McCubbina w proteście przeciwko projektowi gazowemu Woodside Energy. Projekt wycenia się na wartość ok. 16,5 miliarda dolarów.

Kobieta, ubrana w T-shirt z napisem „Disrupt Burrup Hub”, namalowała sprayem symbol Woodside Energy na obrazie z 1889 roku „Down On His Luck” w Art Gallery of Western Australia. Praca jest uważana za jeden z najważniejszych obrazów galerii.

Galeria poinformowała w oświadczeniu cytowanym przez portal ABC, że obraz był chroniony akrylową powłoką i nie został uszkodzony przez farbę. Potwierdzono również, że inny z protestujących przykleił się do ściany w galerii.

Grupa aktywistów o nazwie Disrupt Burrup Hub wydała oświadczenie, w którym stwierdzono, że protest był odpowiedzią na „trwającą profanację sztuki naskalnej Murujuga” w rejonie Burrup. Projekt gazowy Woodside w Scarborough na Półwyspie Burrup stał się obiektem protestów w związku z obawami, że zniszczy aborygeńską sztukę naskalną w okolicy.

Źródło:

https://amp.abc.net.au/article/101873388?fbclid=IwAR0w38eQzDHN2Ru1YIhassMBRiQCqpYOiqOiwT7w1tXI2uoEZr1k1DLqg9A