Trzęsienie ziemi zniszczyło zamek Gaziantep w Turcji

Fot. Anadolu Agency/Anadolu/Anadolu Agency via Getty Images

W poniedziałek wczesnym rankiem w Turcji doszło do trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera. Jego hipocentrum znalazło się ok. 40 kilometrów od starożytnego zamku.

– Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Şahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi; gruz został rozrzucony na drodze – poinformowała turecka państwowa agencja informacyjna Anadol, cytowana przez dziennik The Guardian.

– Żelazna balustrada wokół dziedzińca była rozrzucona po okolicznych chodnikach. Zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach po trzęsieniu ziemi zaobserwowano duże pęknięcia

Części zamku, położone na wzniesieniu w centrum współczesnego Gaziantep, pochodzą z czasów imperium hetyckiego, główny budynek został zaś zbudowany przez Rzymian w II i III wieku. Później został wzmocniony i rozbudowany w okresie panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana I.

Źródła:

https://edition.cnn.com/travel/article/gaziantep-castle-destroyed-turkey-earthquake/index.html

https://www.theguardian.com/world/2023/feb/06/fears-for-ancient-sites-after-earthquake-destroys-parts-of-gaziantep-castle-turkey