Pożar zabytkowego pałacu w okolicach Warszawy

Fot. strazacki.pl

W piątek 17 lutego br. wybuchł pożar zabytkowego XIX-wiecznego pałacu Antoniego Karola Stulgińskiego w miejscowości Dębe Małe w powiecie mińskim. Udało się uratować część parteru i oranżerię.

Pożar ok. godz. 19:30. Płomienie najpierw pojawiły się na dachu piętrowego pałacu. Szybko ogarnęły cały budynek.  Strażakom udało się wynieść część zabytkowych mebli i rzeźb z dolnych kondygnacji budynku. Trzy osoby ewakuowały się z pałacu jeszcze przed przybyciem Strażaków. Nie było osób poszkodowanych.

Ok. godziny 22:45 udało opanować pożar, zaś do końca całej akcji doszło ok. 4 nad ranem. Z ogniem walczyło 26 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jak przekazał w sobotę w rozmowie z tvnwarszawa.pl starszy kapitan Kamil Płochocki z Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, straty są duże i według wstępnych szacunków wynoszą ok. kilkunastu milionów złotych.

Źródła:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29477410,pozar-palacu-niedaleko-warszawy-wielka-akcja-strazakow-by.html?

https://strazacki.pl/akcje/pozar-zabytkowego-palacu-w-debem-malym-strazakom-udalo-sie-wyniesc-czesc-zabytkowych-mebli

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/okolice/deba-male-na-mazowszu-pozar-zabytkowego-palacu-25-zastepow-strazy-walczylo-z-ogniem-6765189