Kradzieże, pożary, akty wandalizmu na świecie – kalendarium (2022)

Fot. Marca

LUTY

5 lutego pracowniku muzeum pałacu Dadiani w Gruzji zauważyli brak brązowego pomnika „Kolkhish Nana” na dziedzińcu. Jak powiedział prasie dyrektor muzeum Anzor Okujava, pomnik ten był już kilkakrotnie uszkadzany. Sprawcy zostawili raz list, gdzie pisali, że uszkodzili pomnik, ponieważ walczyli z bałwochwalstwem.

6 lutego doszło do niebezpiecznego pożaru w pobliżu Muzeum d’Orsay w Paryż. Ogień pojawił się w niedzielne popołudnie w czteropiętrowej kamienicy w okolicach quai Anatole France w VII dzielnicy Paryża. Jest to okolica w pobliżu zabytkowego hotelu Beauharnais, położonego przecznicę od muzeum, a także rezydencji ambasadora Nemiec.

27 lutego spłonęło Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie w obwodzie kijowskim. O podpalenie muzeum oskarżono wojsko rosyjskie. Muzeum posiadało w swoich zbiorach 25 dzieł Marii Prymachenko, z których część udało się wynieść.

28 lutego podczas ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie pociski nie uderzyły bezpośrednio w nią, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów. Zginęło co najmniej pięć osób, a kolejne pięć zostało rannych.

Na przełomie marca i lutego Rosjanie ostrzelali historyczne centrum Czernihowa. Zniszczone zostały m.in. budynki administracyjne i budynki mieszkalne, a także zabytkowe kino. Obiekt był najstarszym kinem w regionie i został oddany do użytku w 1939 roku. Zniszczeniu uległa XIX-wieczny drewniana cerkiew we wsi Viazivka w okolicach Żytomierza, a także cerkiew w mieście Browary w obwodzie kijowskim.

MARZEC

9 marca podczas ostrzału artyleryjskiego i nalotów Rosjan na Charków pracownicy głównego muzeum tego miasta, Muzeum Sztuk Pięknych, ścigali się z czasem, aby zapewnić bezpieczeństwo bezcennym dziełom sztuki, w tym wielu stworzonych przez rosyjskich artystów.

Eksplozje spowodowały wysadzenie wszystkich okien w muzeum. Po rozbiciu wszystkich okien w budynku muzeum nie sposób kontrolować parametrów temperatury i wilgotności w galeriach. Pełnię strat i zniszczeń będzie można dopiero ocenić po zakończeniu działań wojennych.

Jednym z cenniejszych obrazów w charkowskim muzeum jest jedna z wersji dzieła rosyjskiego malarza Ilji Repina (1844 – 1930), zatytułowana „Odpowiedź Kozaków Zaporowskich”.

12 marca ​​w sobotnie popołudnie dwoje pracowników Museum of Modern Art w Nowym Jorku padło ofiarę ataku nożownika. Zostali oni dźgnięci nożem przez mężczyznę, któremu cofnięto członkostwo w związku z wcześniejszym zachowaniem w muzeum.

21 marca Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego w Mariupolu zostało podczas rosyjskiego nalotu na Mariupol. Muzeum mieściło się secesyjnej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, a w jego zbiorach znajdowały się trzy oryginale prace Kuindżego, pełnowymiarowe kopie prac artysty, a także jego listy, zdjęcia, dokumenty oraz dwustuletnią chrzcielnicę, w której został on ochrzczony. W zbiorach muzeum znajdowały się ponadto setki dzieł ukraińskich i innych artystów, w tym także współczesnych Kuindżemu.

W czasie bombardowania w budynku nie było żadnej z trzech oryginalnych prac Kuindżego – zostały one przeniesione przed atakiem.

23 marca, według komunikatu na stronie MKiDN, przy użyciu amunicji kasetowej Rosjanie ostrzelali Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, który powstał z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich. Na cmentarzu spoczywają oficerowie Wojska Polskiego i polscy cywile zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

KWIECIEŃ

21 kwietnia w sieci pojawiły się doniesienia o kradzieży historycznych rzeźb z dwóch pagód w mieście Pagan, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brakuje trzygłowej kamiennej rzeźby Brahmy w Pagodzie 418 i kamiennych rzeźb z Pagody 716.

Według anonimowego urzędnika „skradziono kamienną rzeźbę Brahmy, a w innej pagodzie widzieliśmy na ziemi połamane cegły”. Bezcenna rzeźba trójgłowego Brahmy pochodzi z XI wieku.

MAJ

Mona Lisa została obrzucona ciastem przez aktywistę klimatycznego podczas incydentu, który rozegrał się w Luwrze w niedzielę 29 maja. Obraz Leonarda da Vinci jest ukryty za kuloodpornym szkłem, wyszedł zatem z próby wandalizmu bez szwanku.

CZERWIEC

28 czerwca o 11:30 czasu lokalnego doszło do próby napad na targi sztuki TEFAF w Maastricht w Holandii. Targi zostały na krótko ewakuowane po incydencie. Nikt nie został ranny i nie skradziono żadnych przedmiotów.

SIERPIEŃ

4 sierpnia członkowie grupy Just Stop Oil przykleili się do „Wozu na siano” Johna Constable’a wystawianego w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. Została uszkodzona rama obrazu oraz w nieznacznym stopniu warstwa werniksu samego obrazu.

5 sierpnia członkowie grupy Just Stop Oil obrali też za cel kopię „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci, wystawianej w tym samym miejscu, przykleili się do ramy obrazu i namalowali pod nim sprayem „Żadnego oleju więcej”.

22 sierpnia dwóch aktywistów przykleiło ręce do złotej ramy „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela w Gemäldegalerie w Dreźnie. Do muzeum wezwano policję, aby ostrożnie oderwać ręce aktywistów od ram.

24 sierpnia działacze klimatyczni przykleili się do obrazu Nicolasa Poussina z 1651 r. „Burzliwy krajobraz z Pyramusem i Thisbe” w Städel Museum we Frankfurcie.

25 sierpnia członkowie grupy Uprising of the Last Generation przykleili się w czwartek do obrazu „Ucieczka do Egiptu” (1504 r.) Lucasa Cranacha starszego w berlińskiej Gemäldegalerie.

PAŹDZIERNIK

14 października aktywiści z grupy Just Stop Oil wylali zupę pomidorową na „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie.

23 października niemiecka grupa Letzte Generation obrzuca puree ziemniaczanym warty 110 milionów dolarów obraz Moneta w proteście przeciwko wydobyciu paliw kopalnych. Incydent miał miejsce w Museum Barberini w Poczdamie.

27 października działacze Just Stop Oil obrali za cel „Dziewczynę z perłą”. Jeden mężczyzna próbował przykleić ogoloną głowę do dzieła sztuki, podczas gdy drugi opróżnił na nie puszkę zupy pomidorowej i przykleił dłoń do ściany.

27 października w Musée d’Orsay w Paryżu udało się zapobiec akcji grupy Just Stop Oil. Niedoszła sprawczyni podeszła najpierw do autoportretu van Gogha z 1889 roku, ale ostatecznie spróbowała wylać zupę na obraz Gauguina. Ochroniarz zorientował się, jakie są zamiary kobiety i powstrzymał ją, po czym kazał jej wylać butelkę wypełnioną zupą.

31 października do informacji publicznej dotarły doniesienia o dwóch incydentach w muzeach w Berlinie. Sztuczna krew została wylana na obraz Henri’ego de Toulouse-Lautreca w berlińskim Alte Nationalgalerie. Osoba, która została zatrzymana przez policję, również przykleiła się do ściany obok pracy. Tego samego dnia członkowie grupy Letzte Generation przykleili się do poręczy obok szkieletu dinozaura w berlińskim Muzeum Historii Naturalnej.

LISTOPAD

15 listopada aktywiści klimatyczni z grupy Letzte Generation Österreich zaatakowali obraz Gustava Klimta w Muzeum Leopoldów w Wiedniu. Jeden mężczyzna oblał go czarnym, oleistym płynem, a drugi przykleił się do szkła pokrywającego obraz.

18 listopada aktywiści klimatyczni w Europie zaatakowali w piątek dzieła sztuki w trzech miastach. Przy głównym wejściu do muzeum Bourse de Commerce – Pinault Collection w Paryżu dwóch członków francuskiej grupy Dernière Rénovation oblało pomarańczową farbą wykonaną ze stali nierdzewnej rzeźbę Charlesa Raya „Koń i jeździec”. Jeden z protestujących również wspiął się na konia (naturalnej wielkości) i założył białą koszulkę na tors jeźdźca. Na koszulce widniał napis „Pozostało nam 858 dni”, nawiązujący do terminu ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Tego samego dnia „Monolit” w Parku Rzeźby Vigelanda w Oslo, wraz z otaczającymi go rzeźbami tego samego artysty, został oblany pomarańczową farbą przez lokalną grupę Stopp Oljeletinga. W Mediolanie lokalna grupa Ultima Generazione wysypała mąkę na pomalowane przez Andy’ego Warhola BMW z 1979 roku w centrum sztuki Fabbrica Del Vapore.

22 listopada w Muzeum Celtyckim i Rzymskim w Manching  w okolicach Monachium doszło do kradzieży celtyckich monet wartych miliony. Kradzież zajęła mniej niż dziesięć minut. W sumie zabrano około 483 monet. Aby przeprowadzić napad, złodzieje odcięli usługi telefoniczne i połączenie internetowe w całym Manching, co utrudniło kontakt z policją.

GRUDZIEŃ

Wieczorem 14 grudnia pięć dzieł sztuki o wartości ponad 400 000 dolarów zostało skradzionych podczas transportu ciężarówką. Kłódka pojazdu została przecięta, gdy osoby odpowiedzialne za przewóz dzieł przebywały w hotelu. W dość krótkim czasie Policja dowiedziała się, gdzie znajdują się skradzione dzieła sztuki. Przeszukano pokój hotelowy w Lakewood w stanie Kolorado i aresztowano 31-letniego mężczyznę.

Dzieła sztuki zostało odzyskane w stanie nienaruszonym. Zabezpieczono także 2000 tabletek fentanylu i 23 gramy metamfetaminy.

Wśród odzyskanych 5 dzieł znalazła się praca Elaine de Kooning „Bez tytułu” (numer 3 z serii madryckiej), wpisująca się w nurt abstrakcyjnego ekspresjonizmu, oraz obrazy Jane Freilicher, „Burnett’s Barn”, i Josepha Henry’ego Sharp, „View of the Taos Pueblo”.