Pożar drewnianego kościoła w Chynowie

Fot. OSP KSRG Chynów (FB)

W nocy z wtorku 14 marca na środę 15 marca doszło do pożaru drewnianego kościoła pw. Świętej Trójcy w Chynowie (mazowieckie). Ogień strawił zakrystię, ale dzięki szybkiej akcji strażaków udało się uratować główną część zabytkowej świątyni.

Zgłoszenie o pożarze otrzymano ok. godziny 3 nad ranem. Kościele był wyposażony w system sygnalizacji pożaru: gdy czujki wykryły dym, sygnał został przekazany do grójeckiej komendy, a dyżurny zadysponował na miejsce strażaków. Już po kilku minutach na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy, co pozwoliło na przeprowadzenie skutecznej i szybkiej akcji.

Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w zakrystii. To pomieszczenie ucierpiało najbardziej. W środku panowało duże zadymienie. Ogień nie przedostał się natomiast na inne w części kościoła, dzięki czemu nie ucierpiały zabytkowe obrazy, rzeźby czy ołtarz.

W pożarze nie ucierpiała żadna osoba.

Kościół w Chynowie wzniesiono prawdopodobnie w XVII wieku, z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni z XV wieku.

Jako przypuszczalną przyczynę zdarzenia wskazuje się obecnie zwarcie instalacji elektrycznej w rozdzielni, która znajdowała się w spalonej zakrystii.

Źródło:

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/okolice/chynow-mazowieckie-pozar-zabytkowego-drewnianego-kosciola-6832565

https://www.tvp.info/68507075/chynow-pozar-kosciola-pod-grojcem-strazacy-podaja-przyczyne