Pożar w historycznym centrum Bańskiej Szczawnicy na Słowacji

Fot. Daniel Kubinský (przez PAP)

W sobotę 18 marca wybuchł pożar w zabytkowym budynku na rynku w centrum Bańskiej Szczawnicy. Ogień pojawił się przed południem; zaczął płonąc zabytkowy budynek mieszczący tak zwany „Bank Miłości”, poświęcony najdłuższemu w historii literatury XIX-wiecznemu poematowi miłosnemu „Maryna”.

Ogień niszczył dach obiektu oraz rozprzestrzenił się na cztery innego budynki w sąsiedztwie. W akcji gaśniczej uczestniczyli strażacy i policjanci oraz wojsko. Wynoszono na ulicę zabytkowe przedmioty oraz stare dokumenty.

W pożarze nikt nie ucierpiał. Jako jego najprawdopodobną przyczynę podaje się zwarcie w instalacji elektrycznej. Słowackie Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o wysłaniu do Bańskiej Szczawnicy żołnierzy, których zadaniem była ochrona przed płomieniami zabytkowych, pochodzących z XVI i XVII wieku dokumentów z Muzeum Górnictwa.

Miasto już w średniowieczu stanowiło ważny ośrodek wydobywczy. W 1993 zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Źródła:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1550250%2Cpozar-w-historycznym-centrum-banskiej-szczawnicy-w-akcji-gasniczej

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pozar-w-historycznym-centrum-banskiej-szczawnicy-na-miejsce-,nId,6663142#crp_state=1

https://spectator.sme.sk/c/23148098/banska-stiavnica-unesco-fire.html