Dom-muzeum artystki Poliny Rayko zalany po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce

Fot. Wikimedia Commons

Katastrofalne w skutkach wysadzenie tamy w Nowej Kachowce w południowa części Ukrainy spowodowało zalanie domu-muzeum artystki Poliny Rayko.

Muzeum Rayko, mieszczące się w jej rodzinnych Oleszkach, było bezcennym skarbcem dorobku jej życia. Rayko było artystką-samoukiem: przeżywszy serię osobistych tragedii, włącznie z doświadczeniami wojennymi, śmiercią męża oraz tragicznym wypadkiem córki, w wieku 69 lat Rayko zaczęła malować – bezpośrednio na ścianach i stropie domu, który z czasem zamieniła w arcydzieło. Początkowo do dyspozycji miała jedynie farbę i pędzle z lokalnego sklepu z narzędziami.

Tworzyła 6 lat, do swojej śmierci w 2004 roku. Jej twórczość stała się częścią ważnej tradycji sztuki naiwnej oraz ludowej. Zdążyła zyskać międzynarodowe uznanie, podobnie jak w przypadku twórczości innej ukraińskiej artystki ludowej, Marii Prymachenko, której muzeum w Iwankowie pod Kijowem zostało ostrzelane przez rosyjskie pociski w pierwszych dniach wojny.

Zalane Oleszki znajdują się pod rosyjską okupacją, nieznany jest zatem stanu domu. Cytowany przez The Guardian Simon Chramcow, artysta współpracujący z fundacją zajmującą się utrzymaniem dziedzictwa Rayko, powiedział, iż najprawdopodobniej ​​dom Rayko został zalany po dach. Z racji na tradycyjną strukturę domu nawet kilka dni pod wodą będzie łączyć się z rozległymi i nieodwracalnymi szkodami.

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2023/jun/12/masterpiece-house-is-latest-victim-of-putins-war-on-ukrainian-heritage

https://www.theartnewspaper.com/2023/06/08/dam-collapse-in-ukraine-has-apparently-flooded-house-museum-of-late-artist-polina-rayko

https://www.artnews.com/art-news/news/house-museum-of-polina-rayko-flooded-in-ukraine-dam-collapse-1234670925/