Aresztowano osoby odpowiedzialne za kradzież celtyckich monet z Kelten Römer Museum. Złodzieje przetopili część skarbu

Fot. Uwe Lein

Bawarska policja poinformowała o zatrzymaniu ​​czterech mężczyzn podejrzanych o zeszłoroczną kradzież celtyckich złotych monet z muzeum w Manching (okolice Monachium).

Mężczyźni w wieku od 42 do 50 lat zostali odnalezieni w okolicach miasta Schwerin w północnych Niemczech oraz w Halle w Nadrenii Północnej-Westfalii. Aresztowano ich podczas wtorkowej akcji, w trakcie której doszło do przeszukania 28 lokali mieszkalnych, lokali biznesowych, a także przystani na łodzie i pojazdów. Według Art Newspaper jeden z zatrzymanych miał przy sobie plastikową torbę wypełnioną grudkami złota, które pasowało do składu skradzionych celtyckich monet, co wskazuje na to, iż niektóre monety zostały już przetopione.

Dzięki dowodom DNA śledczy powiązali trzech z czterech mężczyzn z serią napadów w Niemczech i Austrii, które sięgają 2014 roku. Włamanie do Kelten Römer Museum było ich pierwszym przestępstwem wymierzonym w dobra kultury.

Policja nadal przeszukuje teren wokół miasta Schwerin w północnych Niemczech, używając wykrywaczy metalu do poszukiwania pozostałych monet, które mogły zostać ukryte w ziemi.

Źródła:

https://www.artnews.com/art-news/news/gold-coins-theft-german-museum-suspects-arrested-1234674946/

https://www.theartnewspaper.com/2023/07/20/suspects-arrested-in-theft-of-gold-coins-from-german-museum

https://apnews.com/article/germany-stolen-celtic-gold-coins-arrests-de158e92e54e9d904fb011893ea339fb