Atak rakietowy na Odessę. UNESCO potępia zniszczenia w historycznym centrum miasta

Fot. BBC

W wyniku ataku rakietowego ucierpiało historyczne centrum Odessy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bezpośrednio trafiono Sobór Przemienienia Pańskiego.

Portal BBC określił zniszczenia jako „równie kolosalne jak sama katedra”. Brakuje większości dachu. Grube mury budynku wciąż stoją, ale filary uległy pochyleniu.

Budynek jest największą cerkwią w Odessie i został konsekrowany w 1809 roku. Został zburzony przez Związek Radziecki w 1939 roku, po czym odbudowano go w 2003 roku.

UNESCO wydało oświadczenie potępiające ataki:

Atak, który miał miejsce zaledwie dwa tygodnie po nalocie, który zniszczył zabytkowy budynek we Lwowie, jest drugim jak dotąd atakiem na obszarze chronionym przez Konwencję światowego dziedzictwa z naruszeniem Konwencji haskiej z 1954 r. o ochronie dóbr kultury w przypadku konfliktu zbrojnego. Atak ten zbiegł się również ze zniszczeniem Centrum Kultury Sztuki Ludowej i Edukacji Artystycznej w oddalonym o sto kilometrów Mikołajowie.

UNESCO wyraża poparcie dla mieszkańców Odessy i przekazuje szczere kondolencje rodzinom ofiar.

Wstępna ocena w Odessie ujawniła uszkodzenia kilku muzeów znajdujących się na terenie obiektu Światowego Dziedzictwa, w tym Odeskiego Muzeum Archeologicznego, Odeskiego Muzeum Morskiego i Odeskiego Muzeum Literatury. Wszystkie zostały odznaczone przez UNESCO i władze lokalne Błękitną Tarczą, znakiem rozpoznawczym Konwencji haskiej z 1954 roku.

Muzea, które już od początku rosyjskiej inwazji otrzymywały wsparcie UNESCO, odniosły szczególne korzyści z realizacji pilnych działań naprawczych, ochronnych i digitalizacyjnych, które stanowią sedno programów pomocy UNESCO dla Ukrainy, realizowanych w ścisłej współpracy z międzynarodowymi partnerami Organizacji.

W czwartek 20 lipca UNESCO rozmawiało z kierownikami miejsc Światowego Dziedzictwa, aby potwierdzić wsparcie Organizacji dla ochrony Historycznego Centrum Odessy i zidentyfikować pilne potrzeby pomocy.

UNESCO po raz kolejny wzywa do zaprzestania ataków na dobra kultury chronione przez szeroko ratyfikowane międzynarodowe instrumenty normatywne.

Ta wojna stanowi coraz większe zagrożenie dla kultury ukraińskiej. Do tej pory UNESCO zweryfikowało zniszczenia 270 obiektów kultury na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.

Źródła:

https://www.unesco.org/en/articles/odesa-unesco-strongly-condemns-attack-world-heritage-property\

https://www.artnews.com/art-news/news/unesco-condemns-in-the-strongest-terms-russias-attacks-on-world-heritage-sites-in-odesa-1234675228/

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8913318,kolejny-atak-rakietowy-na-odesse-zniszczenia-w-historycznym-centrum-m.html?fbclid=IwAR3AljPP2J97T_HWRDo7Pvx_VRrr0HJgLFpj1Xw-Op40KeoPlnJTMaSzuKo