Pożary pustoszą Maui na Hawajach

Fot. CNN

Pożary trawią Maui, wyspę będącą częścią archipelagu Hawajów, niszcząc budynki i zmuszając wielu mieszkańców do opuszczenia swoich domów. Władze potwierdziły jak dotąd 55 ofiar śmiertelnych. Ucierpiały także zabytki, a w tym muzea.

Szczególnie dotknięte zostało historyczne miasto Lahaina. W tej okolicy ucierpiało jak dotąd ok. 271 budynków. Trwające pożary i ograniczona łączność telefoniczna utrudniają ocenę sytuacji, a tym samym poznanie dokładnej skali zniszczeń.

Fundacja Lahaina Restoration Foundation, odpowiedzialna za 14 głównych historycznych budowli w mieście, doniosła o stracie kilku obiektów znajdujących się pod jej opieką. Jednym z takich miejsc jest Baldwin Home Museum – budynek z 1834 roku, powszechnie uważany za najstarszy dom na wyspie. Prowadzono w nim muzeum dokumentujące życie na wyspie w XIX wieku. Według CNN budynek spłonął doszczętnie.

Według doniesień zniszczone zostało także Muzeum Wo Hing – niegdyś miejsce spotkań religijnych i towarzyskich chińskich imigrantów. Muzeum Dziedzictwa Lahaina według strony internetowej fundacji straciło dach.

Gubernator Hawajów Josh Green powiedział w oświadczeniu, że pożary rozprzestrzeniły się na taką skalę w wyniku bardzo silnych wiatrów w regionie oraz suszy. Służby ratownicze nadal walczą z pożarami, a od 31 sierpnia na wyspach wprowadzono stan wyjątkowy.

Źródła:

https://www.theartnewspaper.com/2023/08/10/wildfires-tear-through-maui-hawaii-with-more-than-271-structures-impacted

https://www.theguardian.com/us-news/2023/aug/10/hawaii-fire-kills-people-lahaina-town-maui