Braki w magazynach British Museum. Podejrzewa się kradzież pracowniczą

Fot. British Museum

British Museum zwolniło członka personelu i wprowadziło „środki nadzwyczajne” w celu zwiększenia bezpieczeństwa po tym, jak odkryto braki wśród magazynowanych eksponatów.

Stwierdzono zaginięcie, kradzież lub uszkodzenie przedmiotów, w tym złotej biżuterii oraz klejnotów z kamieni półszlachetnych i szkła pochodzących z okresu od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery.

Wobec zwolnionego pracownika zostaną podjęte kroki prawne, sprawa jest również badana przez komendę ds. przestępczości gospodarczej Komendy Stołecznej Policji. Niezależny przegląd bezpieczeństwa wewnętrznego muzeum, prowadzony przez Sir Nigela Boardmana, byłego powiernika, oraz Lucy D’Orsi, szefa brytyjskiej policji transportowej, zbada i przedstawi zalecenia dotyczące przyszłych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa. Muzeum ma też przedsięwziąć kroki odzyskania brakujących przedmiotów.

Jak donosi The Guardian, większość zaginionych obiektów to drobne przedmioty przechowywane w magazynie. Żadnego nie wystawiano ostatnio publicznie; były trzymane głównie do celów akademickich i badawczych.

George Osborne, przewodniczący muzeum, powiedział, iż po stwierdzeniu braków muzeum wezwało policję, zastosowało środki nadzwyczajne w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz zorganizowało niezależną analizę zdarzenia. Wykorzystano wszystkie uprawnienia dyscyplinarne, aby zająć się osobą, którą muzeum uważa za odpowiedzialną.

Priorytety British Museum obejmuję obecnie odzyskanie skradzionych rzeczy, ustalenie, co można było zrobić, aby zapobiec sytuacji oraz zrobić wszystko, co konieczne, inwestując w zabezpieczenia i rejestry wewnętrzne, aby upewnić się, że taka sytuacja się nie powtórzy.

Źródła:

https://www.bbc.com/news/uk-england-66527422

https://www.theguardian.com/culture/2023/aug/16/british-museum-sacks-staff-member-after-items-vanish-from-collection

https://tvn24.pl/swiat/wielka-brytania-cenne-przedmioty-z-kolekcji-muzeum-brytyjskiego-zaginely-zostaly-skradzione-lub-uszkodzone-7294969