Po 3 latach odzyskano skradziony obraz Vincenta van Gogha

Fot.

Odzyskano obraz Vincenta van Gogha skradziony z Singer Laren Museum w Holandii. Poszukiwania trwały trzy lata. Obraz zatytułowany „Ogród plebani w Nuenen wiosną” (lub „Wiosenny ogród”) powrócił w poniedziałek 11 września do prawowitego właściciela – Groninger Museum.

30 marca 2020 r., kiedy został skradziony, obraz przebywał na wypożyczeniu w Singer Laren Museum. W nocy 1 osoba dostała się do obiektu, rozbiła młotem szklane drzwi wejściowe oraz opuściła budynek z pracą pod pachą. Muzeum pozostawało wówczas zamknięte w ramach obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Arthur Brand, holenderski prywatny detektyw zajmujący się kradzieżami dzieł sztuki, wynegocjował zwrot pracy holenderskiego postimpresjonisty. W ubiegły weekend Brand spotkał się z osobą kontaktową na Amstelveld, placu w centrum Amsterdamu, gdzie obraz został mu przekazany w jasnoniebieskiej torbie z Ikei. Operacja ta została przeprowadzona we współpracy z holenderską policją.

 

Źródła:

https://nltimes.nl/2023/09/12/investigators-recover-van-gogh-painting-stolen-smash-grab-singer-laren-museum

https://www.artnews.com/art-news/news/stolen-vincent-van-gogh-painting-recovered-groninger-museum-ikea-bag-1234679475/

https://news.artnet.com/art-world/stolen-laren-van-gogh-painting-discovered-2361617

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/vincent-van-gogh-skradziony-z-muzeum-singera-w-laren-obraz-odzyskany-przez-detektywa-7340535