Bezcenna porcelana z dynastii Ming i Qing skradziona z Muzeum w Kolonii

Fot.

Włamywacze ukradli cenną porcelanę z Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej w Kolonii. Według Deutsche Presse-Agentur łączna wartość łupów wynosi milion euro.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​podczas włamania w środę 13 września w nocy nieznani ludzie ukradli z gablot dziewięć sztuk porcelany artystycznej. Według policji sprawcy wybili szybę w muzeum. Około północy pracownik muzeum usłyszał głośne hałasy przed budynkiem i zauważył włamanie. Pracownik zobaczył dwóch mężczyzn, z których jeden niósł plecak. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

Władze miasta podały w oświadczeniu, że dziewięć przedmiotów pochodzi z okresu od XVI do XIX wieku. Wśród eksponatów znajdują się dwa wazony i miska z okresu Ming oraz kilka przedmiotów pochodzących z dynastii Qing. Ponieważ skradzione przedmioty są dobrze udokumentowane i łatwe do zidentyfikowania, dyrektor muzeum Shao-Lan Hertel wyraziła nadzieję, że ostatecznie uda się je odzyskać.

Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej zostało założone w 1913 roku i według, według oświadczenia instytucji, jest pierwszym specjalistycznym muzeum tego typu w Europie. Mieści się w nim bezcenna kolekcja sztuki z Chin, Korei i Japonii.

Źródła:

https://ga.de/ga-english/news/millions-stolen-from-cologne-museum_aid-97629231

https://www.thelocal.de/20230914/ancient-chinese-porcelain-stolen-from-german-museum

https://bnn.network/politics/priceless-ming-and-qing-dynasty-porcelains-stolen-from-cologne-museum-a-blow-to-cultural-heritage/