Wandalizm schronów bojowych w Piekarach Śląskich. Zatrzymano podejrzanych

Fot. Urząd Miasta Piekary Śląskie

Złomiarze uszkodzili schrony bojowe a lat 30. XX wieku w Piekarach Śląskich. Zostali zatrzymani i grozi im do 8 lat więzienia.

Pod koniec sierpnia do piekarskiej komendy wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzenia dwóch zabytkowych schronów bojowych w dzielnicy Dąbrówka Wielka. Sprawcy, chcąc pozyskać metalowe elementy zabytków do sprzedaży na złom, próbowali odciąć je palnikiem. Uniemożliwiła im to konstrukcja schronów, ale w związku z ich działaniem zniszczone zostały pancerne kopuły.

Miesiąc później, 24 września, sprawcy po raz kolejny podjęli próbę kradzieży. Jak przekazała wtedy w komunikacie śląska policja, sprawcy poruszali się prawdopodobnie samochodem z odkrytą powierzchnią ładunkową, wyposażonym w dźwig HDS. Piekarscy funkcjonariusze namierzyli ich i pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do zatrzymania niektórych mężczyzn. Kolejni podejrzani, wiedząc, że ich tożsamość jest znana Policji, sami zgłosili się do prokuratury.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty zniszczenia zabytkowego schronu oraz kradzieży mienia i zostali objęci policyjnym dozorem oraz poręczeniem majątkowym. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Źródła:

https://piekary-slaskie.policja.gov.pl/k18/informacje/wiadomosci/367210,Szukamy-sprawcow-ktorzy-zniszczyli-zabytkowe-schrony-bojowe.html

https://www.rmf24.pl/regiony/slaskie/news-chcieli-zdobyc-metal-uszkodzili-zabytkowe-schrony,nId,7092633#crp_state=1

https://tvn24.pl/katowice/piekary-slaskie-zniszczone-schrony-bojowe-zatrzymali-podejrzanych-kolejni-zglosili-sie-sami-7361482