Dwie osoby przykleiły się do planszy z obrazem Beksińskiego. Pierwsza taka akcja aktywistów klimatycznych w Polsce

Fot. Extinction Rebellion Youth Wrocław (za pośrednictwem portalu esanok.pl)

Podczas wystawy „Beksiński we Wrocławiu” w tamtejszym Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych doszło do incydentu z udziałem aktywistów klimatycznych. Sześć osób weszło na wystawę i, jak relacjonują organizatorzy wydarzenia, zakłóciło przebieg wydarzenia na około dwie godziny.

Do incydentu doszło w dniu otwarcia wystawy w sobotę 4 listopada. Dwie młode kobiety wniosły na wystawę spray i klej w torbach ukrytych pod spódnicami, po czym przykleiły dłonie do okrytej czarnym płótnem planszy, która stanowi tło dla poszczególnych dzieł malarza. Pod obrazem namalowały sprayem niedokończony napis „katastrofa”. Obok nich dwie inne kobiety ubrane na czarno wykonywały dziwny taniec – osoby organizujące protest opowiedziały portalowi wroclaw.pl, że były to „wdowy” opłakujące tymi gestami wymieranie przyrody. Pozostałe dwie osoby uczestniczące w wydarzeniu miały na sobie kamizelki z napisem „mediatorzy”.

Organizatorzy wezwali na miejsce policję. Kobiety udało się wyprowadzić po dwóch godzinach. Jak powiedział serwisowi nowiny24.pl prezes Fundacji Beksiński Janusz Barycki, trzeba było zdjąć obraz i wyciąć kawałek planszy, do której przykleiły się aktywistki.

Za akcję odpowiadają przedstawiciele Extinction Rebellion Wrocław.

Źródła:

https://esanok.pl/2023/skandal-na-wystawie-dziel-beksinskiego-aktywistki-przykleily-sie-do-plotna-zdjecia-00e4kl.html

https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,30380072,ekolozki-przykleily-sie-do-obrazu-zdzislawa-beksinskiego-bo.html

https://nowiny24.pl/aktywistki-ekologiczne-przykleily-sie-do-planszy-z-obrazem-zdzislawa-beksinskiego-do-ataku-doszlo-we-wroclawiu/ar/c13-18049473

https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/kobiety-przykleily-sie-do-plotna-zaskakujace-co-zrobil-instytut/qh1g6yv,79cfc278