(2016) Kradzieże, pożary, akty wandalizmu …

0

O tym się pisało…

STYCZEŃ
Pożar
Braniewo – Kościół św. Antoniego
Pożar konstrukcji drewnianej dachu i wnętrza świątyni. Przyczyny pożaru nieustalone. Kościół był wpisany do rejestru zabytków. Został zbudowany w latach 1830-1838, według projektu Karla Friedricha Schinka i do 1945 r. był w posiadaniu ewangelików. Budowla w stylu późnoklasycystycznym, z dwiema wieżami od frontu. W kościele znajdowało się wiele cennych zabytków m.in. prospekt organowy wykonany w stylu późnoklasycystycznym,

Pożar
Dwór w Miłachowie z poł. XIX w. Pożar dachu, naruszona konstrukcja budynku. Jedna osoba ranna. Przyczyny pożaru nieznane. Pierwotnie dwór parterowy, pod koniec XIX w. przebudowany. W 1987 r.  wpisany do rejestru zabytków.

 LUTY
Pożar
Libusza k. Gorlic – Kościół drewniany
Spłonął doszczętnie. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane ale nie wyklucza się podpalenia. Śledztwo prowadzi gorlicka prokuratura.
Do podobnego wydarzenia doszło 30 lat temu, w lutym 1986 roku. Z  XVI wiecznego kościoła ocalała jedynie zakrystia, fragmenty ścian oraz krzyż ludowy. Odbudowę rozpoczęto w 1996 roku. Budowla konstrukcji zrębowej, o ścianach pokrytych gontem była uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce.

Pożar
Kowary – zabytkowy dom z pocz. XIX w.
Spłonął  niemal doszczętnie.  Był to budynek mieszkalno-gospodarczy, obecnie nieużytkowany, z początku XIX wieku, rozbudowany w 1 ćw.  XX wieku. Obiekt wpisany był do gminnej ewidencji zabytków.

Wandalizm
Gdańsk – cmentarz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Wandale zniszczyli zabytkowe macewy.

MARZEC
Pożar
Milanówek – zabytkowa willa Jolancin Spłonęła drewniana konstrukcja dachu.
Budynek zbudowano około 1925 roku w stylu zakopiańskim. Elewację frontową (północną) w jej asymetrycznym układzie wyróżnia arkadowy trójosiowy podcień, na którym wsparto taras oraz ryzalit z werandą zwieńczoną trójkątnym szczytem. Obiekt swoim charakterem wyróżniał się spośród zabytkowej zabudowy Milanówka  z lat dwudziestych XX wieku. Willa wpisana do rejestru zabytków.

Kradzież
Kradzież relikwiarza z relikwiami papieża Jana Pawła II z kościoła w Szczecinie

Przemyt dzieł sztuki
Dwóch Białorusinów usiłowało przewieźć przez przejście graniczne w Sławatyczach XVIII wieczny obraz.

Wandalizm
Zniszczenie wnętrz pałacowych Właściciel pałacu w Wojcieszowie odpowie przed sądem za zniszczenia, jakich dokonał w obiekcie wpisanych do rejestru zabytków, m.in. skucie wewnętrznych tynków, niezabezpieczenie budynków przed uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą

 KWIECIEŃ
Pożar
Falenica  – dom przy ul. Patriotów tzw. świdermajer
Bogato zdobiony budynek drewniany spłonął doszczętnie przy ul. Patriotów. Dom płonął już w marcu ubiegłego roku. Po tamtym pożarze został zabezpieczony, obowiązywał również zakaz wstępu na jego teren. Przyczyny bada policja.

Pożar
Józefów – dom przy ul. Rejtana tzw. świdermajer
Kolejny świdermajer w płomieniach. Do pożaru doszło w Józefowie, przy ul. Rejtana. Akcja gaśnicza trwała 7 godzin, spłonęła jedna trzecia domu. Wcześniej do podobnych zdarzeń dochodziło w Otwocku, Wawrze i Józefowie.

MAJ
Pożar
Poznań – młyn na Nadolniku
Kolejny raz pożar młyna na Nadolniku, po raz pierwszy do podobnego zdarzenia doszło na przełomie 2014 i 2015. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane, ale mogło dojść do podpalenia. Młyn powstał w XVIII w. W 820 r. kupiła go firma Pinn & Aronsohn. W 1924 zabudowania spłonęły. Podpalił je sam właściciel i odbudował za pieniądze z odszkodowania. Tak powstał jeden z najnowocześniejszych młynów parowych w Wielkopolsce.

Pożar
Warszawa – kamienica przy ul. Łuckiej
Kamienice przy ul. Łuckiej w Warszawie płonęły już wielokrotnie. W ubiegłym roku doszło do serii pożarów budynków oznaczonych numerami 8, 10 i 12. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył stołeczny konserwator zabytków. W styczniu 2016 roku sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawcy. Na przełomie kwietnia i maja tego roku doszło do  ponownych podpaleń.  29 kwietnia w ogniu stanęła przybudówka między kamienicami 8/10 i 12. , początkowo akcję gaśniczą utrudniała zamknięta brama, po otwarciu której pięć zastępów straży pożarnej bez większych problemów ugasiło pożar. Kilka dni po tym zdarzeniu – 6 maja znowu zapłonęły zabudowania przy ul. Łuckiej. Tym razem ogień pojawił się na szóstym piętrze pustostanu pod nr 8.  Za nim dojechała straż pożarna palił się już dach budynku, poddasze i inne piętra.

Kradzież
Biała Podlaska – Muzeum Południowego Podlasia
Z muzeum skradziono ikonę św. Michała Archanioła z przełomu XVIII i XIX wieku. Kradzież w czasie godzin otwarcia instytucji.

CZERWIEC
Przemyt
Obywatel Ukrainy próbował przewieźć w ciężarówce przez przejście graniczne w Dorohusku szablę paradną i kordzik z czasów II wojny światowej

Kradzież
Sucha Beskidzka – kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Skradziono złote i srebrne wota.

Przemyt
Celnicy z Medyki natrafili na przemyt zabytkowych przedmiotów, głównie grotów, ale także sztyletów, amuletów i monet (łącznie 93 szt.). Towary przemycał kierowca busa.

Pożar
Książnice Wielkie – kościół
W krypcie podziemnej kościoła spaliła się trumna ze szczątkami ludzkimi. Przyczyny pożaru są nieznane. Proboszcz nie wchodził do krypty przez około 8-9 lat.

Wandalizm
Rzeszów – kapliczka na Staromieściu z 1894 r.
Regularne niszczenie kapliczki  przez osobę strzelającą do niej z wiatrówki. LIPIEC

Usiłowanie kradzieży
Toruń -Fort I
Złomiarze próbowali oderwać osłonę jednego ze stanowisk artyleryjskich w toruńskim Forcie I, zbudowanym w latach 80-90 XIX w.

Pożar
Wereszczyn – kościół
W zabytkowym kościele podczas mszy św. doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w części dachowej obiektu.

Wandalizm i kradzież
Ustroń – zabytkowa wieża lotnicza
Blisko 100 letnią wieżę lotniczą w Ustroniu została pocięta i oddana do punktu skupu metali przez mieszkańca Ustronia (Dolnośląskie)

LIPIEC
Pożar
Florczaki  (gm. Morąg) – kościół z XVIII w.
Spłonął zabytkowy ołtarz, organy, żyrandole i figury

Pożar
Łódź – willa Reinholda Richtera
Spłonął dach zabytkowej willi, rektoratu Politechniki Łódzkiej. Willa pochodzi z 1904-1909 i została zbudowana na zlecenie Reinholda Richtera. Przyczyną pożaru były  prace remontowo-budowlane.

Kradzież i wandalizm
Kraków – Uniwersytet Jagielloński
Kradzież korony z figury Matki Boskiej Łaskawej stojącej przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Wandale rozbili również głowę XVIII w. rzeźby.

Przemyt
Na przejściu granicznym w Zosinie zatrzymano mężczyznę przemycającego ikony z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Pantokratora pochodzące prawdopodobnie z XIX w.

Kradzież
Wrocław – Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Z muzeum  zniknęło 138 eksponatów. Dwa osobne śledztwa prowadzą KGP i wrocławska prokuratura.
 
Wyburzenie
Warszawa-Wola – fabryka Dąbrowskiego
Budynek  dawnej fabryki Dąbrowskiego na warszawskiej Woli został zrównany z ziemią przez inwestora, chociaż ten miał zachować fasadę zabytkowego budynku.
 
Pożar
Międzyrzecz Górny – kościół
Na 150-lecie kościoła w Międzyrzeczu Górnym spłonęła zakrystia i niewiele brakowało, aby spłonął kościół drewniany. Wnętrze całego kościoła pokryte jest grubą warstwą sadzy, sufit jest osmolony. Prawdopodobnie doszło do zwarcia instalacji elektrycznej.
 
Zburzenie
Biskupicach (pow. świdnicki) – kościół parafialny
Zburzenie fragmentu zabytkowego muru wokół kościoła parafialnego w. Konserwator nakazał jego odbudowanie
 
SIERPIEŃ
Wandalizm lub nieudolna konserwacja
Pleszew – cmentarz
Nieznany sprawca lub sprawcy pomalowali oszpecająco  dwustuletnią figurę Matki Boskiej (szaty i welon – na niebiesko, twarz, ręce, stopy na żółto).
 
Wandalizm
Oświęcim – Muzeum Auschwitz-Birkenau
Uszkodzenie muru obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży. Młodzi Portugalczycy próbowali wyryć na tzw. Bramie Śmierci swoje imiona.

Pożar
Knorydy (podlaskie) – kapliczka
Zabytkowa drewniana kapliczka z 1872 r w Knorydach na Podlasiu uległa całkowitemu spaleniu. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że pożar zaczął się od wewnątrz. Biegli sprawdzają przyczyny pożaru.

Przemyt
Na polsko-ukraińskiej granicy – przejście w Krościenku – celnicy zabezpieczyli 348 monet z XVIII i XIX w., które usiłował przewieźć w samochodzie osobowym obywatel Ukrainy

Wandalizm
Pomalowanie Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej inaczej zwanego pomnikiem wdzięczności Armii Czerwonej.

Wandalizm
Bydgoszcz – zabytkowy budynek przy ul. Dworcowej
Zabytkowy gmach, należący od 2013 r. do Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  niszczony jest przez wandali.

WRZESIEŃ
Nielegalny wywóz – proces
Katowicki Sąd uniewinnił sprawcę wywiezienia Pamiętnika Rutki Laskierz z Będzina do Izraela.

Wandalizm
Szczecin Wały Chrobrego
Pomazano farbami szczecińskie Wały Chrobrego – jedną z rotund i tarasy będące najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami Szczecina.

Wandalizm
Gdańsk – pomnik
W gdańsku zdewastowano pomnik rabina Elchanana Aszkenazego. Płyta ważyła ok. 200 kg.

PAŹDZIERNIK
Nielegalne poszukiwania
Dwóch obywateli niemieckich próbowało wydobyć pamiątki rodzinne ( złote i srebrne precjoza) w Lubomierzu. O miejscu ich ukrycia poinformował ich dziadek w pozostawionym przez siebie liście. Odnalezione przedmioty mają charakter zabytkowy, pochodzą z XIX i XX w.

LISTOPAD
Pożar
Kolejny pożar na Woli na ul. Prądzyńskiego 23 w Warszawie. To już 9 przypadek w ciągu kilku miesięcy. Według mieszkańców dochodzi do podpaleń.

Pożar
Białystok, ogień w  niewielkim budynku, wpisanym do rejestru zabytków, przy ul. Warszawskiej 31.  Budynek pochodzi z końca XIX w., ale swoją architekturą nawiązuje do XVIII wiecznej zabudowy centrum Białegostoku.

Pożar
W Aninie miał miejsce pożar jednego z ostatnich drewnianych domów z okresu dwudziestolecia międzywojennego Pensjonatu Płaczkowskich przy ul. Kajki 85/87

Handel zabytkami
Na aukcji Allegro wystawiono kawałek drewnianego fragmentu dachu Świątyni Pokoju w Świdnicy, będącej na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.

Fałszerstwo
Do transakcji fałszywego Kossaka „Ranny kirasjer i dziewczyna” doszło w 2013 r. Pół roku później ten sam sprzedawca wystawił kolejne dzieło Kossaka, które było słabo podrobioną fałszywką. Zaniepokojony kolekcjoner zawiadomił policję krakowską.Skazano sprawcę oszustwa.

GRUDZIEŃ
Wandalizm
Zniszczono figurę św. Jana Nepomucena ustawioną przy drodze do klasztoru w Opatowie. Figura pochodziła z koń. XIX w.