(2017) Kradzieże, pożary, akty wandalizmu …

0

O tym się pisało …

STYCZEŃ
Przemyt
Izba Celna w Przemyślu udaremniła przemyt drobnych przedmiotów oporządzenia wojskowego, odznaczeń i dokumentów.

Kradzież
Akt oskarżenia dla sprawcy kradzieży obrazu Romana Kochanowskiego „Gęsiarka” z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Pożar
Ogień strawił dach oraz większość stropu oficyny zespołu pałacowego w Werbkowicach. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

Kradzież zagraniczna
Z Lwowskiej Galerii Sztuki – zaginęło ponad 97 cennych starodruków od XVI do XVIII w. Po weryfikacji okazało się, że brakuje 621 obiektów.

Kradzież
Muzeum Kultury Łemkowskiej – zginęły eksponaty pochodzące z okresu I i II wojny światowej.

Przemyt
Przejście w Dorohusku – udaremniono przemyt ponad stuletnich grafik, obrazów i map.

Fałszerstwo
Szczecin – próba wprowadzenia na rynek sztuki, w sprzedaży internetowej, 68 falsyfikatów polskich malarzy, m.in. Witkacego, Weissa czy Kantora.

Kradzież
Muzeum Auschwitz-Birkenau- wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Belgom za kradzież trzech porcelanowych izolatorów.

LUTY
Pożar
Dwór w Milejowicach, przełom XIX/XX wieku – spłonęło poddasze, więźba dachowa i poszycie dachu oraz drzwi wejściowe. Przyczyna pożaru – podpalenie.

Kradzież zagraniczna
Paryż – proces Vjerana Tomica (Człowiek pająka) – za kradzież pięciu arcydzieł malarskich z Muzeum Sztuki Współczesnej (Les Musées de la Ville de Paris) o szacunkowej wartości 100 mln euro.

Wandalizm
Muzeum Auschwitz-Birkenau – wyrok w sprawie napisów pozostawionych  przez  dwóch młodych Portugalczyków na Bramie Śmierci.

Przemyt
Przejście graniczne Korczowa – udaremniono przemyt dwóch ikon

Nielegalne wykopaliska
Okolice Dobrzynia n. Wisłą – zatrzymano osobę prowadzącą bez pozwolenia prace wykopaliskowe w miejscu zarejestrowanego  stanowiska archeologicznego

Kradzież zagraniczna
Włamanie do magazynu w pobliżu Heathrow, w którym to przechowywano m.in. książki przygotowane do wysłania do USA na 50 Międzynarodowe Targi Książki w Kalifornii. Sprawcy skradli zbiór 160 unikatowych dzieł, wiele z nich pochodziło z XV i XVI wieku. Najcenniejszą pozycją było dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium, wydane w 1566 r.  i wycenione na 215 tyś. funtów, ponadto  zrabowano prace Galileusza, Leonarda da Vinci, Isaaca Newtona oraz wydanie z 1569 r. Boskiej komedii Dantego.

MARZEC
Wyrok sądu za podpalenie
Dwa lata dla oskarżonego krakowianina za podpalenie drewnianego kościoła w Woli Justowskiej i 100 tyś. grzywny. Do pożaru doszło 15 lat temu, w kwietniu 2002r.

KWIECIEŃ
Wandalizm
W lapidarium w Parku Ostrowska w Szczecinie doszło do kolejnego aktu niszczenia nagrobków z okresu I i II wojny światowej.

Kradzież
Z klasztoru Braci Mniejszych w Warszawie skradziono Pismo Św. i inne księgi teologiczne pochodzące z XIX w. Sprawcę ujęto.

MAJ

Proces o kradzież falsyfikatów (!)
Kradzież 87 obrazów, mających pochodzić z kolekcji Goebbelsa, które okazały się falsyfikatami. W kradzież zamieszani byli m.in. byli i jeden nadal pracujący policjanci. Sprawcy podali się za policjantów i poprosili o wydanie kolekcji do ekspertyzy.

CZERWIEC
Kradzież zagraniczna
Skradziono relikwie św. Jana Bosco z miejscowości Castelnuovo we Włoszech.

LIPIEC
Pożar
Pożar wieży katedralnej w Gorzowie w rocznicę obchodów 760-lecia miasta. Ogień strawił dwie kondygnacje. Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin. Budowlę wzniesiono w poł. XIII w., barokowy hełm wieży pochodził z XVII w.

Wyrok sądu za kradzież
Na 5 lat skazano handlarza staroci za kradzież listów Władysława Reymonta z dworku w Ropocicach.

Kradzież
Z bazyliki św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu skradziono zabytkowy XVIII wieczny krzyż oraz naczynia liturgiczne. Sprawcę zatrzymano zaraz po kradzieży.

Przemyt
Na przejściu w Hrebennem zabezpieczono 4 ikony. Pasażer autobusu na trasie Ukraina Polska próbował nielegalnie wieźć je do Polski.

Wandalizm
W muzeum Auschwitz-Birkenau amerykański turysta wydrapał swoje imię na ścianie baraku .

SIERPIEŃ
Pożar
Spłonął drewniany kościół pw. Bożego Ciała w Gutach na Zaolziu. Pochodził z XVI wieku, został wzniesiony przez ewangelików, w stylu gotycko-renesansowym. Do pożaru doszło na skutek podpalenia.

Kradzież i odzyskanie
Z galerii antyków skradziono szablę oficerską z czasów Księstwa Warszawskiego (1807-1815).  Sprawcę kradzieży i pasera zatrzymano, a szablę odzyskano

Kradzież
Z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej skradziono XVIII-wieczną figurkę św. Franciszka. Kradzież została uwieczniona na monitoringu. Sprawcą okazał się kolekcjoner sakralnych precjozów.

Wandalizm
Zniszczono nagrobki na starym cmentarzu żydowskim w Maszewie . Na cmentarz wjechano koparką i wyrównano teren nie zważając na nagrobki i ludzkie kości. Cmentarz nie był wpisany do rejestru zabytków, ale taki wpis był planowany.

WRZESIEŃ
Wandalizm
Zniszczono ponad 100  letnią kapliczkę w Krakowie. Wandal odłamał żeliwny krzyż.

Kradzież
Z Muzeum Motoryzacji i Techniki skradziono zabytkowy samochód marki Syrena z 1971 r.

PAŹDZIERNIK
Pożar
Ustalono przyczynę pożaru katedry gorzowskiej, jaki miał miejsce w lipcu br. Prokuratura ustaliła, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

LISTOPAD
Przemyt
Chełmscy celnicy udaremnili przemyt monet oraz innych przedmiotów o charakterze militarnym i sakralnym

Nielegalny wywóz (?)
Obraz Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów” wypłynął na aukcji Sotheby w  Londynie. Aukcja została wstrzymana.

Przemyt
Oddział Celny Drogowy w Dorohusku  udaremnił próbę przemytu 92 zegarków oraz zabytkowych naczyń i ozdób stołowych.

Pożar
Spłonął dach kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa w Ciężkowie (pow. Nakielski).

GRUDZIEŃ
Pożar
Spłonął drewniany dom fiński na Jazdowie w Warszawie. Osiedle powstało po II wojnie światowej.