Brawurowa kradzież pod Londynem

0

We wczesnych godzinach rannych 30 stycznia 2017 r.  grupa złodziei  włamała się do magazynu w pobliżu Heathrow, w którym to przechowywano m.in. książki przygotowane do wysłania do USA na 50 Międzynarodowe Targi Książki w Kalifornii. Sprawcy skradli zbiór 160 unikatowych dzieł, wiele z nich pochodziło z XV i XVI wieku. Najcenniejszą pozycją było dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium, wydane w 1566 r.  i wycenione na 215 tyś. funtów, ponadto  zrabowano prace Galileusza, Leonarda da Vinci, Isaaca Newtona oraz wydanie z 1569 r. Boskiej komedii Dantego. Łączna wartość skradzionych książek to ok. 2 mln funtów.

Sprawcy włamania wspięli się na dach magazynu, wywiercili dziury w oknach ze wzmocnionego włókna szklanego, a następnie, zjechali na linach kilkanaście metrów w dół, omijając czujki ruchu. Przebieg zdarzenia został zarejestrowany przez kamery i przypominał sceny z filmu Mission Impossible.

Okoliczności zdarzenia wskazują nie tylko na profesjonalne przygotowanie włamania  i jego sprawną realizację , ale również na  biegłość złodziei w wyborze najcenniejszych pozycji , co może dowodzić  kradzieży na zlecenie.

Do rabunku tej miary dzieł dochodziło już wcześniej. Wydania Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich  padały łupem rabusiów kilkakrotnie, m.in. w słabo zabezpieczonych bibliotekach w Rosji, Polsce i Ukrainie. Według antykwariuszy jest mało prawdopodobne, aby zrabowane dzieła mogły znaleźć się w legalnym obrocie.