Odnaleziono skradzione głowy z Dublina!

0

Skradzione głowy odnalezione. Krypty ponownie otwarte od 11 marca.

Policja irlandzka (Garda Siochána) poinformowała 5 marca, że odzyskała 800-letnią zmumifikowaną głowę Krzyżowca wraz z drugą czaszką, które zostały skradzione 24 lutego 2019 r. z podziemi kościoła św. Michana w Dublinie.

Komunikat rzecznika prasowego był bardzo lapidarny. Przekazał on opinii publicznej, że przedmioty zostały odzyskane dzięki informacjom, które otrzymał śledczy oraz podziękował społeczeństwu za pomoc we wciąż trwającym dochodzeniu. Dodał jeszcze, że National Museum of Ireland wspomagało działania jako instytucja doradcza.

Wiadomo, że skradzione szczątki odnaleziono w Dublinie w raz z innymi rzeczami zabranymi z podziemi. Tego samego dnia o znalezisku został poinformowany David Pierrepoint, archidiakon kościoła św. Michana, który udał się na pobliski komisariat i obejrzał odzyskaną czaszkę i głowę. Były one tak zawilgotniałe i mokre, że niezwłocznie przekazano je do muzeum, by poddać procesowi osuszania. Istnieje jednak obawa, że podczas wysychania zmumifikowane szczątki zaczną się kruszyć, wówczas trzeba je będzie zabrać i przewieźć do krypty, w nadziei, że panujący tam specyficzny mikroklimat sprzyjający mumifikacji zwłok, powstrzyma proces destrukcji. Zarówno w lecie, jak i zimą panuje tu jednakowa temperatura 14 stopni Celsjusza. Uważa się, że wapienne mury i obecny w podziemiach gaz taninowy, zawierający substancję stosowaną w garbarstwie, przyczyniły się do zakonserwowania ciał.

Zaraz po włamaniu i pozbawieniu podziemi jednego ze skrzydeł żelaznych wrót, z których każde ważyło po 60 kilogramów, władze kościelne martwiły się o to, że pozostałe w kryptach zwłoki, jak i skradzione szczątki, pozbawiane odpowiednich warunków mogą ulec rozkładowi. Informowały o tym w apelach skierowanych do złodzieja. Teraz anglikański Kościół Irlandzki dziękuje policji, społeczeństwu, a szczególnie osobie, która wskazała miejsce ukrycia zrabowanych szczątków. Zapadła też decyzja, że podziemia kościoła św. Michana od 11 marca zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających, by udostępnić szerszej publiczności – jak to określiła narodowa irlandzka stacja telewizyjna RTÉ –  „bezcenną część dziedzictwa Dublina i jego mieszkańców”.

https://www.irishmirror.ie/news/irish-news/crusader-skull-stolen-stmichanschurch-dublin-14092752

https://www.irishexaminer.com/breakingnews/ireland/church-extremely-grateful-for-recovery-of-800-year-old-crusader-skull-909061.html

https://www.anglicannews.org/news/2019/03/archbishop-welcomes-police-recovery-of-the-crusaders-skull-stolen-from-a-dublin-church.aspx