Pożar kościoła pw. śś. Piotra i Pawła w Gdańsku

0

W niedzielę rano, 2 czerwca 2019 r. zauważono dym i ogień wydobywający się z poddasza kościoła pw. śś. Piotra i Pawła w Gdańsku i obejmujący dach nad zakrystią. O godzinie 6:02 zgłoszenie o pożarze odebrała straż pożarna. Do walki przystąpiło około 100 strażaków z 27 jednostek Straży Pożarnej z Gdańska  i sąsiednich powiatów oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej. Przy gaszeniu wykorzystano 5 drabin i podnośników. Akcja była utrudniona ze względu na  gęstą zabudowę bloków wokół kościoła. Po półtorej godziny, pożar został opanowany i wiadomo było, że nie przerzuci się wyżej na główne połacie dachu, które były mocno zagrożone. W rezultacie spłonęło 200 m2 powierzchni dachu nad zakrystią. Obawiano się też o ołtarz główny, ale nic się nie stało wyposażeniu świątyni. Większe elementy został osłonięte folią, mniejsze wyniesiono. Usunięto też wszystkie spalone części z poddasza i konstrukcji dachu. Należy zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek , gdy pożar kościoła zaczyna się od dachu. Można nawet przyjąć, że statystycznie jest to najczęstsze miejsce zarzewia ognia w zabytkach.

Nieoficjalnie uważa się, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Dach był niedawno remontowany. Kościół w chwili powstania pożaru był zamknięty.

Kościół pw. świętych Piotra i Pawła przy ulicy Żabi Kruk 3 należącej do Starego Przedmieścia jest jedną z najstarszych i największych świątyń gdańskiej Starówki. Wybudowany w końcu XIV w. był po wielekroć przebudowywany i rozbudowany po zniszczeniach. Nie oszczędzały go pożary. Palił się w 1424 r., 1521 r., 1580r. i 1945 r. podczas bombardowania. W latach 1622-1945 służył jako główna świątynia gdańskich ewangelików, w której sprawowano nabożeństwa po polsku, angielskim, niemieckim i francuskim. W 1958 r. kościół został przekazany katolikom i od tego czasu w jego murach odprawiana jest liturgia w obrządku rzymskim (początkowo w jedynej ocalałej nawie bocznej), a od 1992 r. również w ormiańskim,. Długo trwała odbudowa świątyni. Jej rekonsekracja odbyła się w 2006 r., a  uroczysta intronizacja cudownego wizerunku Matki Boskiej Łaskawej z ormiańskiej świątyni w Stanisławowie – 18 sierpnia 2007 r. Obraz przybył do Gdańska wraz z ks. Kazimierzem Filipiakiem, który opiekował się nim w Stanisławowie i po puszczeniu tego miasta po II wojnie światowej.

Kościół wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem : A-215 z 8.02.1961.