Pożar w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie

0

W tym samym czasie, gdy wieczorem 15 kwietnia 2019 r. płomienie objęły katedrę Notre Dame w Paryżu, w Jerozolimie przybywający na Wzgórzu Świątynnym świadkowie zauważyli dym i ogień wydobywające się ze stojącego tam meczetu Al-Aksa, który po Mekce i Medynie jest dla muzułmanów jednym z najważniejszych miejsc kultu.

Na szczęście dzięki szybkiej akcji strażaków, ogień został ugaszony, nikt nie został ranny. Miejsce wokół meczetu zostało ogrodzone dla ułatwienia prowadzenia czynności śledczych. Z zeznań strażnika wynika, że do pożaru doszło w czasie przerwy między zmianami straży, pomiędzy godziną 19:15 a 19:30. Wiadomo, że ogień wybuch w stróżówce nad salą modlitewną, w tej części budynku, która znana jest jako Stajnia Salomona. Choć przyczyn jeszcze nie ustalono, podejrzewa się, że ogień mogły zaprószyć bawiące się nieopodal dzieci.

Bawiące się dzieci, obok zwarcia instalacji elektrycznej, prac remontowych, podpalenia, wyładowania atmosferycznego są jedną z przyczyn powstania pożaru. W grudniu 2005 r. trzynastoletnie dziewczynki bawiące się na schodach chóru, zaprószyły ogień, w wyniku którego spłonęła wieża czternastowiecznego, gotyckiego kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowogardzie, w woj. zachodniopomorskie.