Pożar na zamku w Malborku

0

Pożar w kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim  w Muzeum Zamkowym w Malborku pojawił się 16 sierpnia br. przed godziną 21. Początkowo sytuacja wyglądała bardzo groźnie. Na szczęście muzeum posiada jeden z najnowocześniejszych systemów sygnalizacji pożaru, który zadziałał natychmiast po pojawieniu się dymu. Po otrzymaniu sygnału, bez zarzutu i profesjonalnie zareagowała Wewnętrzna Służba Ochrony  oraz malborska Straż Pożarna,  która błyskawicznie przybyła na miejsce zdarzenia i szybko opanowała sytuację.  W efekcie najwięcej czasu zajęło oddymianie kościoła zamkowego.

Przyczyną pojawienia się ognia był zapłon łatwopalnych materiałów, które spadły z rusztowania stojącego w kościele na halogen przyziemny oświetlający ściany. Obok leżały przedłużacze elektryczne, ale odłączone od prądu, oraz kartony do prac konserwacyjnych. Spaleniu uległy halogen, przedłużacze, kartony, co spowodowało bardzo duże zadymienie.  Nie doszło do strat w substancji zabytkowej kościoła. Uszkodzeniu  uległa niewielka część ściany południowej odbudowanej po II wojnie światowej i pokrytej tynkiem  w 2016 r. Zabrudzona została kamienna posadzka świątyni, także położona w 2016 r. Szacunkowy koszt prac naprawczych  może zamknąć się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

W tym miejscu  warto przypomnieć  pożar, który miał miejsce w maju tego roku  w Bazylice Mariackiej  na Górce w Chełmie – tam również materiały łatwopalne zajęły się  od włączanego automatycznie reflektora.

https://dziennikbaltycki.pl/pozar-na-zamku-w-malborku-ogien-pojawil-sie-w-kosciele-zamkowym-dyrektor-muzeum-wydal-oswiadczenie/ar/c1-14359275