Utracone dzieła powracają

0

Utracony w czasie II wojny światowej obraz Roberta Śliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku” został odzyskany dzięki współpracy MKiDN i FBI. 29 listopada 2017 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste przekazanie dzieła Muzeum Narodowemu we Wrocławiu z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa.

Robert Śliwiński, “Ulica wraz z ruiną zamku” (fot. MKiDN)

W lutym 2017 r. obraz Śliwińskiego pojawił się na internetowej aukcji w Pensylwanii w USA. Polak obserwujący amerykańskie aukcje internetowe przekazał tę informację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które po potwierdzeniu tożsamości obiektu uruchomiło procedurę mającą na celu odzyskanie dzieła. Za pośrednictwem ambasady USA, o sprawie powiadomiono FBI, które zabezpieczyło obraz. Osoba wystawiająca pracę Śliwińskiego nie miała świadomości  jego wojennej przeszłości i faktu, że pochodzi z kradzieży. Po ujawnieniu tych informacji wydała poszukiwane dzieło.

Obraz “Ulica wraz z ruiną zamku” trafił do zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu w kwietniu 1939 roku, w drodze kupna od rodziny Fischer-Dieskau z Berlina. Do lipca 1942 r. dzieło pozostawało w zbiorach Muzeum, po tym czasie  zostało ewakuowane przez Niemców do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku. W Archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu zachował się spis ewakuacyjny, w którym wymieniono także obraz Śliwińskiego. Dalsze losy obiektu pozostawały nieznane do chwili pojawienia się na aukcji.

Więcej >>>