Batalia o zwrot zabytków

0

Batalia o zwrot zabytków trwa

„Średnio co czwarty dzień odzyskujemy jakieś dzieło” – zauważył wiceminister kultury Jarosław Sellin w rozmowie publikowanej 25 marca 2019 w „Naszym Dzienniku” , choć jak zaznacza – „często są to drobne rzeczy i nie są to głośne sprawy”.

Poszukiwaniem utraconych zabytków ruchomych i staraniami o ich zwrot w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmuje się Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych oraz podległy mu Wydział Restytucji Dóbr Kultury. Zespół ten, jak podaje Magdalena Tomaszewska z Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „prowadzi blisko 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą”. Ma on też w swojej pieczy bazę strat wojennych, w której zarejestrowanych jest ponad 60 tysięcy poszukiwanych dzieł sztuki. Oznacza to –komentuje wiceminister – że „przed nami dziesiątki lat odzyskiwania tych dzieł” , choć w obecnych czasach cyfryzacji poszukiwanie strat jest niewątpliwie szybsze i prostsze. Łatwiej jest namierzyć zaginione dzieło w katalogu aukcyjnym, na wystawie, czy nawet w zasobach magazynowych, jeśli są zamieszczone na stronie internetowej.

Z kolei na gruncie krajowym odzyskiwanie dzieł sztuki ułatwiła ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury, która weszła w życie w 2017 r., powierzając kompetencje w tym zakresie ministrowi kultury i dając skuteczne narzędzie prawne.

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/207099,zabytki-wracaja.html

https://www.tvp.info/41896955/zabytki-wracaja-do-polski-co-czwarty-dzien-odzyskujemy-jakies-dzielo