Pożar w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro

0

W niedzielę 2 września br., już po zamknięciu obiektu dla zwiedzających, doszło do tragicznego pożaru Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro w Brazylii. Mieszczące się w dawnej rezydencji portugalskiej rodziny królewskiej muzeum, zostało prawie doszczętnie zniszczone przez ogień. Z 20 milionowej kolekcji niewiele pozostało. Według ostatnich informacji ocalała centralna biblioteka muzeum, galeria zoologii kręgowców, galeria zielarska oraz trochę ceramiki i minerałów oraz meteoryt Bendego znaleziony w Brazylii w 1784 r.

Budynek Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro przed pożarem(fot. Wikipedia)

Powołane do życia w 1818 r. muzeum było najstarszą instytucją naukową w Brazylii i jedną z najbardziej liczących się  w Ameryce Łacińskiej. W jego zbiorach znajdowały się m.in. szczątki młodej kobiety zwanej Luzii sprzed blisko 12 tysięcy lat, najstarsze jakie udało się odnaleźć na terenie obu Ameryk, kości dinozaurów z Minas Gerais, setki południowoamerykańskich mumii czy unikalna kolekcja owadów. Te i inne okazy przepadły  bezpowrotnie w pożarze.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.
Więcej informacji i materiałów zdjęciowych z pożaru >>> oraz poniesionych stratach >>>

Luzia żyje: szczątki kobiety sprzed prawie 12 tysięcy lat przetrwały pożar muzeum w Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – Pięć miesięcy po tym, jak pożar zniszczył 200-letnie Muzeum Narodowe Brazylii, miejsce, w którym niegdyś znajdowały się jedne z największych skarbów narodu, pozostaje nadal ruiną. Zespoły ochotników wciąż przesiewają przez sita  popioły i przepierają gruz w poszukiwaniu fragmentów zabytków,  które mogły przetrwać pożar. Dyrektor Muzeum Alexander Kellner stwierdził ostatnio, że plany odbudowy struktury muzeum właśnie się rozpoczęły. Pomoc finansowa jest udzielana przez brazylijski rząd oraz agencję kultury ONZ, która pomaga w odbudowie i naprawach budynków.

Więcej >>>