Pożar w warszawskim Arsenale

0

W  sobotę  11 maja br., doszło do pożaru , na poddaszu  gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Dym wydobywał się z okolic komina na dachu.  Zarzewie ognia strażacy zlokalizowali w przewodach wentylacyjnych.  Pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony.  Zbiory i zabytki nie ucierpiały. Na miejscu  pracowało  sześć zastępów  straży pożarnej, oraz grupa chemików, która sprawdzała skład dymu w związku z potencjalnie  szkodliwymi substancjami. O godz. 1:00 działania straży zostały zakończone.

Siedzibą Państwowego Muzeum  jest gmach Arsenału Warszawskiego.  Zabudowania zbrojowni zostały wzniesione przy ul. Długiej w latach 1638 – 1643 z inicjatywy króla Władysława IV.  Budynek  był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Arsenał Warszawski był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, m.in. akcji grupy szturmowej “Szarych Szeregów”, znanej jako “akcja pod Arsenałem”. Przechowywana tu broń służyła uczestnikom walk o niepodległość Polski w powstaniach: kościuszkowskim i listopadowym. Gmach Arsenału, w swojej liczącej ponad 350 lat historii, pełnił różne funkcje.  W latach 1832 – 1935 mieściło się tu więzienie, a od 1938 r. do końca II wojny światowej – Archiwum Miasta Warszawy. W latach 1948–50 Arsenał został odbudowany według projektu Bruno Zborowskiego. Od 1959 jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego. W 1965 gmach Arsenału został wpisany do rejestru zabytków pod nr 87.

https://www.rdc.pl/informacje/strazacy-szukaja-zrodla-pozaru-akcja-w-panstwowym-muzeum-archeologicznym-posluchaj/

Miesiąc wcześniej w wyniku niesprawnych przewodów kominkowych doszło do pożaru Karczmy u Dargoscha w Klukach na terenie Muzeum Wsi Słowiańskiej. Ogień strawił poddasze i dach.